Tryszczyn: 50-lecie Karmelu Narodzenia Pańskiego
08 sierpnia 2016 | 13:54 | jm Ⓒ Ⓟ
Dziękczynna Eucharystia stanowiła centrum obchodów 50-lecia istnienia Karmelu Narodzenia Pańskiego w podbydgoskim Tryszczynie. Jubileusz był przede wszystkim okazją do dziękczynienia Panu Bogu.
Każdego dnia siostry Karmelitanki Bose ofiarowują wspólnocie chrześcijańskiej i dzisiejszemu światu – bardziej niż kiedykolwiek potrzebującemu autentycznych wartości duchowych – milczące przesłanie i pokorne świadectwo tajemnicy Boga. – Tak jak Maryja w Wieczerniku swoją modlitewną obecnością strzegła w sercu początków Kościoła, tak kochającemu sercu i złożonym dłoniom mniszek klauzurowych powierzona jest wędrówka Kościoła. Siła Karmelu od wieków objawiała się w modlitwie – w kontakcie i relacji z Panem Bogiem. Służymy Kościołowi modlitwą i ofiarą życia codziennego – powiedziała przeorysza, siostra Teresa Jadwiga od Matki Bożej.
Fundacja Sióstr Karmelitanek Bosych w Bydgoszczy była darem Karmelu Poznańskiego z okazji Millenium chrztu Polski. Dokładnie 2 sierpnia 1966 roku siostry przyjechały do dostosowanego do życia zakonnego jednorodzinnego domu przy ul. Spacerowej w Bydgoszczy, w którym to miejscu powstała później parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Szukając bardziej odpowiedniego miejsca dla pustelniczego życia, 18 października 1972 siostry przeniosły się do pobliskiego Tryszczyna. 17 listopada 1974 prymas Polski kard. Stefan Wyszyński poświęcił maleńki klasztor i kaplicę. W latach 1981-1984, pomimo wielkich trudności ze strony władz PRL, rozbudowano klasztor i 19 maja 1984 biskup chełmiński Marian Przykucki dokonał uroczystego poświęcenia i konsekracji ołtarza. – Na pewno jubileusz jest przede wszystkim okazją do dziękczynienia Panu Bogu za te łaski, których nam nieustannie udziela. Za to, że żyjemy i się rozwijamy. Również za naszych dobrodziejów, którzy pomogli zbudować nam ten klasztor i wciąż nas wspomagają – dodała siostra Teresa Jadwiga od Matki Bożej.
W ciągu 50 lat istnienia z Karmelu zrodziły się dwie nowe fundacje – w Gnieźnie i w Karagandzie. Miejsce to jest naznaczone męczeńską krwią polskiej inteligencji oraz młodzieży bydgoskiej, bowiem w czasie okupacji w Tryszczynie i jego okolicy zginęło łącznie około 1,5 tys. mężczyzn, kobiet, młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.