Trzeba bronić młode pokolenie przed duchową dewastacją
09 września 2012 | 21:05 | ksas Ⓒ Ⓟ
Bardzo potrzebna jest prawna i faktyczna obrona i ochrona młodego pokolenia przed duchową dewastacją, przed zaśmiecaniem ducha młodego pokolenia, zwłaszcza w anonimowej przestrzeni Internetu – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 9 września w sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie. Dodał, że „w tym zakresie wszyscy mamy misję do spełnienia, trzeba pomóc rodzicom i nauczycielom, katechetom i wychowawcom”.
W uroczystej Mszy odpustowej uczestniczyli arcybiskup senior Damian Zimoń oraz katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. Zgodnie z tradycją wielu pielgrzymów przybyło z okolicznych miejscowości pieszo. Wśród pątników była również grupa z Francji.
Metropolita katowicki w homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii mówiącego o rodowodzie Jezusa, stwierdził, że Maryja została przez Boga wpisana w dzieje zbawienia, których kresem jest Syn Boży. „My również jesteśmy wpisani w Boży rodowód” – zaznaczył.
Kaznodzieja powiedział, że narodziny Maryi mówią o naszym przeznaczeniu nie tylko do życia na ziemi, ale także do życia w wieczności. „Między tymi dwoma rzeczywistościami nie ma podziału – otrzymaliśmy jeden dar życia, które swój początek ma w Bogu i w Nim także ma swoją wieczną kontynuację”.
Dużo uwagi abp Skworc poświęcił młodemu pokoleniu. Odnotowując fakt, że doczekaliśmy w Polsce czasów, w których polski dom, szkoła i Kościół mogą mówić w kwestii wychowania jednym głosem, stwierdził: „Niestety w ostatnim czasie pojawiają się próby zakłócenia tej harmonii przez odbieranie rodzicom wpływu na wychowanie dziecka w szkole”.
Metropolita katowicki zaapelował do zgromadzonych, aby „młodemu pokoleniu przekazywali wiarę, uczyli poważnego traktowania Boga i troszczyli się bardzo o dusze dzieci i młodzieży zatruwane fałszywymi iluzjami wolności pojmowanej jako uwolnienie od wszelkich norm, bez odpowiedzialności i wymagań.
„Bardzo potrzebna jest prawna i faktyczna obrona i ochrona młodego pokolenia przed duchową dewastacją, przed zaśmiecaniem ducha młodego pokolenia, zwłaszcza w anonimowej przestrzeni Internetu. I w tym zakresie wszyscy mamy misję do spełnienia. Mamy też świadomość, że w tym zakresie trzeba pomóc rodzicom i nauczycielom, katechetom i wychowawcom. Trzeba też mocno podkreślić odpowiedzialność nas wszystkich za słowo – to wypowiedziane i anonimowo napisane, które krąży w sieci, bo nieraz deprawuje i gorszy” – mówił z naciskiem abp Skworc.
Kończąc arcybiskup katowicki mówił o wdzięczności Maryi, wyrażonej przez ułożone z róż serce. „Myślę, że nie będzie nadużyciem, jeśli tym znakiem róży obdarujemy – przynajmniej duchowo – wszystkie obecne tu kobiety, które dały życie, które stały się matkami – powiedział.
Czczony w Pszowie wizerunek Maryi został przyniesiony 290 lat temu z Jasnej Góry. Z powodu uszkodzenia w drodze został na miejscu przemalowany w taki sposób, ze na twarzy Matki Boskiej pojawił się uśmiech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.