Trzebinia: uroczystości pogrzebowe ks. prof. Tadeusza Stycznia
21 października 2010 | 17:22 | led Ⓒ Ⓟ
Pogrzeb wybitnego etyka, ucznia i przyjaciela Jana Pawła II – ks. prof. Tadeusza Stycznia odbył się dziś w Trzebini koło Krakowa. Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wielokrotnie podkreślał, że całe życie księdza Stycznia i Ojca Świętego było walką o prawdę.
Kard. Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas uroczystości pogrzebowych wielokrotnie mówił o przyjaźni ks. Tadeusza Stycznia z Janem Pawłem II. Hierarcha przypomniał, że odkąd w 1955 r. ks. Styczeń rozpoczął studia filozoficzne na KUL-u jego naukowa droga związała się z ks. Karolem Wojtyłą. Uczestnicząc w seminarium z etyki prowadzonym przez ks. Wojtyłę, pod jego kierunkiem przygotował pracę magisterską i doktorską. W 1971 r. przedstawił rozprawę habilitacyjną. Gdy Wojtyła w 1958 r. otrzymał sakrę biskupią, a w 1964 r. został mianowany arcybiskupem krakowskim, coraz częściej z racji licznych obowiązków powierzał ks. Styczniowi prowadzenie wykładów i seminarium z etyki.
„Najpierw był uczniem, ale z czasem z Ojcem Świętym zaczęła go łączyć bardzo dyskretna przyjaźń” – mówił metropolita krakowski. „Tak z ucznia stawał się Mistrzem” – podkreślił hierarcha. Dodał także, że dla tych dwóch wielkich ludzi życie było walką o prawdę, o jej ukazywanie.
Kard. Dziwisz mówiąc o życiu, ideach i zasługach ks. Stycznia zwracał uwagę na to, że „przez całe życie cechowała go ogromna walka o człowieka, od jego poczęcia do naturalnej śmierci”.
Po nabożeństwie odczytane zostały kondolencje m.in. od papieża Benedykta XVI oraz Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.
Po Mszy św. ciało zmarłego zostało złożone w miejscowym grobowcu przy klasztorze księży salwatorianów.
W pogrzebie uczestniczyli m.in. kard. Polikarp Pengo, przewodniczący Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru, ks. Andrzej Urbański – przełożony generalny salwatorianów, kard. Stanisław Nagy, a także goście z Rzymu m.in. włoski polityk Rocco Buttiglione. W uroczystościach uczestniczyło również 130 innych kapłanów, przedstawicieli szkół wyższych m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz wielu organizacji.
Ks. Tadeusz Styczeń urodził się 21 grudnia 1931 r. w Wołowicach k. Krakowa. Late 1944 r. rozpoczął naukę w tajnym gimnazjum prowadzonym przez salwatorianów na krakowskim Zakrzówku, a w 1947 r. w Bagnie k. Wrocławia rozpoczął roczny nowicjat w zgromadzeniu salwatorianów. W 1948 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Studia filozoficzno-teologiczne odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów ks. Styczeń słuchał wykładów ks. Karola Wojtyły, który w 1953 r. ukończył przewód habilitacyjny na Wydziale Teologicznym UJ, a po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego na UJ – rozpoczął w 1954 r. wykłady z historii doktryn etycznych na KUL-u.
Ks. Styczeń kontynuował i rozwijał myśl swojego mistrza, ale też dyskretnie towarzyszył mu w posłudze Kościołowi powszechnemu. Ks. Styczeń był przy papieskim łożu śmierci.
Był autorem ponad 300 prac z dziedziny etyki, m.in. „Etyka niezależna”, „ABC etyki”, „Wprowadzenie do etyki” i in. Był laureatem wielu nagród, otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii. Ks. prof. Styczeń zmarł 14 października w szpitalu w Trzebnicy koło Wrocławia. Miał 79 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.