Trzeci dzień Kongresu Teologów Polskich
15 września 2010 | 10:16 | bt/ms Ⓒ Ⓟ
Gdzie, jeśli nie pod krzyż mamy pójść jako teologowie z pytaniami współczesnego człowieka? – pytał abp Henryk Muszyński uczestników trwającego w Poznaniu VIII Kongresu Teologów Polskich. Prymas senior przewodniczył 15 września, w przedostatni dzień kongresu teologów, porannej Mszy św. sprawowanej w archidiecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.
„Stajemy dzisiaj, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, razem z Maryją, św. Janem i niewiastami pod krzyżem, który jest źródłem światła, mocy i mądrości. I w świetle tej mądrości pragniemy zgłębiać problemy, oczekiwania, a także odpowiedzieć na nadzieje współczesnego człowieka. Jesteśmy to jemu winni” – zaznaczył abp Muszyński, rozpoczynając Eucharystię. Zachęcił też zebranych do modlitwy, „abyśmy jak najpełniej otworzyli się na światło i moc płynące z krzyża”.
W homilii emerytowany metropolita gnieźnieński przypomniał, że przez krzyż „Bóg ocalił swojego Syna, ale i nas w Jezusie Chrystusie, nie od umierania, ale od śmierci wiecznej, od wiecznego zatracenia, od absurdu, od bezsensu”. Zaznaczył jednocześnie, że jest to „dla nas, teologów, bezcenna wskazówka, gdzie mamy szukać ocalenia i odpowiedzi na zadawane dzisiaj pytania: Skąd pochodzę?, Po co żyję?, Dokąd zdążam?, Skąd w świecie absurdalne cierpienie człowieka?”.
Abp Muszyński wyjaśnił też, że to właśnie Chrystus, który pozwolił się ukrzyżować z miłości do nas, „dał nam odpowiedź na nasze bolesne pytania”. „Dokąd więc pójdziemy jako teologowie z naszymi pytaniami, jeśli nie pod krzyż?” – pytał kaznodzieja stwierdzając, iż „bez światła, które płynie z krzyża człowiek sam dla siebie na zawsze pozostanie największym z możliwych paradoksów”.
Zdaniem prymasa seniora, współczesna nauka i technika same pozostają bezsilne w szukaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania człowieka. Dlatego też, aby znaleźć prawdziwe odpowiedzi, które uczynią człowieka naprawdę szczęśliwym „wiedza potrzebuje wiary oświeconej Bożym objawieniem”.
Na koniec abp Muszyński wezwał teologów, aby „wnieśli nieco Bożego światła, Bożej mądrości w ten ciemny i zawikłany świat, w którym żyjemy”. „To jest nasze powołanie i tego oczekuje od nas nasz Pan, Jezus Chrystus” – podkreślił prymas senior.
Odbywający się w Poznaniu VIII Kongres Teologów Polskich potrwa do 16 września. Zorganizowany został przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod hasłem „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”, a tematem obrad jest teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka. Swój udział w kongresie zapowiedziało blisko trzystu teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce oraz goście z zagranicy.
Podczas trzeciego dnia kongresowych obrad wykład poświęcony relacji wiary i rozumu w refleksji teologicznej wygłosi ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z UŚ, a ks. prof. dr hab. Marian Machinek z UWM przybliży naukę o prawie naturalnym jako przestrzeni spotkania wiary i rozumu. Z kolei na pytanie: „Jakiej logiki potrzebuje współczesna teologia?” będzie się starał odpowiedzieć ks. dr hab. Jerzy Dadaczyński z UP JPII.
Na zakończenie sesji plenarnej dominikanin o. dr hab. Bogusław Kochaniewicz z UAM przedstawi poglądy Jana Pawła II odnoszące się do sensu ludzkiej egzystencji. Podobnie jak w poprzednich dniach, podczas sesji popołudniowej teolodzy spotkają się w grupach dyskusyjnych, w których będą omawiali zagadnienia poruszone przez prelegentów podczas wykładów.
Kongres – zdaniem organizatorów – ma przekonać szerszy krąg słuchaczy, że teologia Kościoła może zaproponować człowiekowi pełną i przekonującą wizję jego życia w dzisiejszym świecie. Stanowić będzie on także okazję zaprezentowania najnowszych kierunków badawczych w teologii polskiej. Dokładny plan obrad kongresowych można znaleźć na www.kongresteologow.pl.
Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w 2004 r. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem kongresu jest uczelnia świecka – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którego struktury w 1999 r. został włączony Wydział Teologiczny, istniejący w stolicy Wielkopolski od 1969 r. jako Papieski Wydział Teologiczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.