Trzy razy dziennie koncerty organowe w Licheniu
20 czerwca 2020 | 17:55 | Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej | Licheń Ⓒ Ⓟ
Na miłośników muzyki organowej w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej czeka okazja, by posłuchać wyjątkowych, licheńskich organów. Trzy razy dziennie, począwszy od niedzieli 21 czerwca, w licheńskiej bazylice będzie można wysłuchać koncertów organowych. Tegoroczny cykl koncertów rozpocznie Jacek Hyżny, organista bazyliki licheńskiej.
Na znajdujących się w licheńskiej świątyni największych organach w Polsce, w wykonaniu Jacka Hyżnego, będzie można usłyszeć utwory Jana Sebastiana Bacha, m. in. Toccatę i Fugę d-mol czy Preludium i Fugę C -dur; „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla a także „Ave Maria” różnych kompozytorów, m. in. Franciszka Schuberta oraz Giulio Cacciniego. Około półgodzinne koncerty odbywać się będą codziennie do 31 sierpnia o godzinach 11.00, 13.30 i 20.00, za wyjątkiem niedziel. Od 5 lipca księża marianie zaproszą bowiem słuchaczy zamiast popołudniowej prezentacji organów na koncerty o godzinie 14.30, odbywające się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W kolejnych wakacyjnych tygodniach, do stołu gry licheńskich organów zasiądą m.in. studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Licheńskie organy są wyjątkowym instrumentem składającym się z pięciu części: organów głównych umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów nawy zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części nad prezbiterium. W ważącej niemal 50 ton głównej części organów zainstalowana jest wykonana z cyny największa tego typu piszczałka organowa w Polsce – o długości 783 cm i wadze około 150 kg. Łącznie instrument dysponuje 12 323 piszczałek i 157 głosami. Koncepcję brzmieniową organów opracował prof. Andrzej Chorosiński.
Rozpoczynający tegoroczne letnie prezentacje licheńskich organów Jacek Hyżny jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2013 roku uzyskał tytuł magistra sztuki, ukończywszy klasę kontrabasu prof. dr. hab. Czesława Ząbka i as. dr. Krzysztofa Firlusa. W latach 2011-2018 pełnił obowiązki organisty w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej, będąc równocześnie dyrygentem Bukowiańskiego Chóru Parafialnego. Dyrygentury chóralnej i emisji głosu oraz dyrygentury symfonicznej uczył się w klasie prof. dr. hab. Stanisława Krawczyńskiego i dr. Łukasza Borowicza. W 2018 r. ukończył studia podyplomowe Dyrygentury Chóralnej i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2018 r., będąc organistą licheńskiej bazyliki, zgłębia literaturę organową u prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego, profesora klas organów Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Wykonawcy prezentacji organów licheńskich:
21.06-27.06 Jacek Hyżny
28.06-4.07 Maciej Wota
5.07-18.07 Piotr Kaczmarczyk
19.07-1.08 Paweł Opala
2.08-15.08 Dymitr Morozow
16.08-22.08 Sebastian Kuczyński
23.08-29.08 Roksana Kalinowska
30.08-10.09 Maciej Somerla
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.