Tuchów uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej
27 lutego 2011 | 15:56 | eb Ⓒ Ⓟ
Przy sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odsłonięto tablicę, upamiętniającą tragicznie zmarłą parę prezydencką i osoby, które wraz z nią zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia ub.r. Na płycie znalazł się fragment prezydenckiego samolotu Tu154M.
Jej ddsłonięcie poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża. W uroczystościach uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych. Obecni byli parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Tuchowa.
Tablica z mosiądzu wykonana została w formie tryptyku. Na lewym skrzydle umieszczono wizerunek Orła Białego z koroną i napis: „Pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii”.
Tablica jest także uczczeniem pamięci ludzi związanych z ziemią tarnowską. Znalazły się na niej nazwiska posła Wiesława Wody, Janusza Kurtyki – prezesa IPN, Wojciecha Seweryna – artysty rzeźbiarza. Twórcy płyty umieścili także nazwisko majora Arkadiusza Protasiuka – pilota samolotu.
W centralnej części tablicy przedstawiony został "pejzaż smoleński". Pośrodku płaskorzeźby, na tle złamanej przez samolot brzozy, umieszczono fragment jego wraku. Całość przedstawiona jest w otoczeniu połamanych konarów drzew. Po prawej stronie, niejako w koronie lasu, znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, symbolizująca duchową łączność Maryi z ofiarami smoleńskiej katastrofy. Płaskorzeźbę u dołu zamyka rysunek brukowanej drogi, symbol przejścia w inny wymiar istnienia oraz napis: Katyń – Smoleńsk 10.04.2010.
Tablica łączy w sobie elementy pamięci i modlitwy. Zamysłem autorów było to, aby tryptyk zawierał w sobie treść historyczną, przekaz duchowy i przesłanie wychowawcze dla młodego pokolenia. Tablicę wykonano w autorskiej pracowni Ewy i Romana Fleszarów z Karwodrzy.
Odsłonięto ją w rok po wizycie w Tuchowie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 28 lutego 2010 roku z jego udziałem w tamtejszym sanktuarium maryjnym odbyły się obchody 29. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Podczas Mszy św. modlono się w intencji uczestników strajków chłopskich z 1981 r., rolników i mieszkańców wsi polskiej.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie regulowały wiele spraw dotyczących rolników i były niezwykle istotne dla wsi polskiej. Wieńczyły one strajki chłopskie na Rzeszowszczyźnie z przełomu 1980 i 81 r. Porozumienie rzeszowskie podpisano nocą z 18 na 19 lutego 1981, a ustrzyckie 20 lutego.
Oba te dokumenty kończyły największy w powojennej historii protest mieszkańców wsi. Ówczesne władze robiły wszystko, by trwająca 54 dni akcja nie zakończyła się podpisaniem jakichkolwiek porozumień. Rolnicy, którzy brali udział w strajkach i organizowali Solidarność Rolników Indywidualnych, otrzymali rok temu w Tuchowie odznaczenia państwowe z rąk prezydenta Kaczyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.