Drukuj Powrót do artykułu

Turbacz: Msza św. w kaplicy papieskiej (zapowiedź)

31.07.2017 , jg, Turbacz, 31-07-2017 Ⓒ ℗

Tradycyjna sierpniowa Msza św. w kaplicy papieskiej pod Turbaczem w Gorcach – na pamiątkę spotkań w tym miejscu z księdzem profesorem Józefem Tischnerem – zostanie odprawiona w niedzielę 13 sierpnia o godz. 11.00. Zaprasza na nią nowotarski oddział Związku Podhalan.

Górale zgodnie twierdzą, że pomimo upływu lat klimat spotkań pod Turbaczem się nie zmienił. – Żyje bowiem w Gorcach pamięć wygłaszanych w kolejne lata przez ks. prof. Józefa Tischnera „słów o ślebodzie” i dalej co roku ruszają w góry ludzie złaknieni szumu smreków, zapachu lasu i pasterskiego słowa – mówi ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan. Będzie też obecny duszpasterz ludzi gór pod Turbaczem ks. Kazimierz Dadej.
O porządek i bezpieczeństwo na szlakach dochodzących pod Turbacz zadbają tradycyjnie goprowcy i strażacy z OSP z Nowego Targu – Kowańca i innych miejscowości. Górale zapowiadają, że na gorczański szczyt wybiorą się nie tylko pieszo, dotrą tam także na koniach.

Ciekawą historię z nabożeństwami pod Turbaczem opowiada nowotarżanin Paweł Ruge, pilot samolotów typu embraer należących do LOT-u. – Kiedyś wspólnie z kolegami poleciliśmy do Kaplicy Papieskiej pod Turbaczem i krążyliśmy szybowcami. W miejscu tym występują wspaniałe „prądy wznoszące”, a wtedy akurat trwała Msza św. z udziałem ks. prof. Józefa Tischnera. Duszpasterz tego miejsca ks. Kazimierz Krakowczyk myślał, że to służby bezpieczeństwa przyleciały – wspomina pilot. Wszystko wyjaśniło się na lotnisku, kiedy ks. Kazimierz przyszedł się dopytywać o ten przelot. – I tak został naszym lotniskowym duszpasterzem – puentuje swoją opowieść.

To właśnie na sierpniowych nabożeństwach z inicjatywy ks. Tischnera pojawiła się muzyka góralska na Mszach. Próby takie podejmowano już wcześniej, ale zwykle kończyło się na odegraniu w kościele jednego, dwóch utworów – nie umiano za bardzo tej nuty umieścić w liturgii.

Według Wojciecha Bonowicza, biografa słynnego księdza, „ks. Tischner pokazał, że jest tam miejsce dla góralszczyzny, o ile nie jest ona ozdobnikiem, ale znakiem tożsamości ludzi, których liturgia zgromadziła. Była muzyka góralska, było kazanie gwarą (lub przynajmniej czytanie Tetmajera), pojawiły się też – pod koniec lat 80. – góralskie ornaty. W ten sposób tworzyła się pewna spójna całość” – zauważa Bonowicz.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”.
W pierwszą niedzielę miesiąca sierpnia, każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.