Turcja: starożytne inskrypcje świadectwem rozwoju monoteizmu
25 sierpnia 2008 | 16:48 | ts // maz Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Martina Bachmanna z Niemiec odkrył w Likii w południowej Turcji napisy z czasów antycznych.
Dla historyków religii stanowią one nowy materiał rozszerzający wiedzę o rozwijaniu się wiary w jednego Boga w starożytności – poinformował Niemiecki Instytut Archeologiczny (DAI) w Berlinie. Bachmann prowadzi oddział tego Instytutu w Stambule.
Fragmenty tekstów odkryte w ruinach starożytnej miejscowości Oinoanda pozwalają także wejrzeć w historię działalności głównych autorów ówczesnej literatury światowej. Ze względu na ważne dla archeologii odkrycia inskrypcji, Oinoanda znana jest już od XIX w. Stamtąd pochodzą trzy najbardziej znane ze starożytności napisy greckie.
Jedna z nowo odkrytych inskrypcji polemizuje z poglądami Platona na temat stworzenia świata i nieprzemijalności kosmosu. Ponadto na murach miejskich odczytano napisy odwołujące się do „Najwyższego Boga”. Według DAI jest to odkrycie, wskazujące historykom religii, jak widoczny stał się monoteistyczny sposób myślenia, który na przełomie epok rozwinął się również w świecie pogańskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.