Turyści tłumnie odwiedzają szopkę przy cysterskim kościele w Jędrzejowie
27 grudnia 2011 | 18:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
Szopkę przy kościele cystersów w Jędrzejowie – których obecność w tym miejscu sięga XII wieku – tłumnie odwiedzają nie tylko parafianie, ale także turyści. Podziwiają 5-metrową budowlę z prawie 100 figurami.
Szopka jest stale rozbudowywana od 1957 r., odkąd zajmuje się nią brat Stanisław Kowalski. Wtedy została przeniesiona z kaplicy św. Bernarda do północnej części kościoła bł. Wincentego Kadłubka.
Figury Świętej Rodziny, Trzech Króli, zwierząt i postaci pasterzy otacza 10 drzewek choinkowych. Szopka z jej postaciami i elementami dekoracyjnymi ma ponad 5 m wysokości.
Brat Stanisław wyjaśnia, że największe figurki mierzą ponad pół metra. Szopka rokrocznie jest uzupełniana o nowe elementy. Najefektowniej prezentuje się po uruchomieniu wszystkich ruchomych części. Szopkę stawiano przez 4 tygodnie.
Historia archiopactwa cystersów sięga XII wiek. W latach 1140–1149 ufundowano w Brzeźnicy (Jędrzejowie) kościół i klasztor. Zakonnicy przybyli tu z burgundzkiego opactwa Morimond. Po okresie chwilowej stagnacji w XVI, po 1580 r. opactwo jędrzejowskie na nowo odzyskało swoje znaczenie i funkcjonowało nieprzerwanie do czasów rozbiorów.
W 1819 r. car Aleksander I dokonał kasaty opactwa cystersów. Zakonnicy wrócili do Jędrzejowa w 1945.
Kościół jest późnoromański w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze zachował się fragment świątyni romańskiej sprzed 1140 r.
Do kościoła przylega klasztor (najstarsze jego skrzydło wybudowano w I poł. XIII w.), przebudowywany wraz z kościołem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.