TVP: Czy człowiek w śpiączce ma prawo do życia?
23 listopada 2008 | 11:52 | kdr (KAI) /a. Ⓒ Ⓟ
Czy człowiek w śpiączce ma prawo do życia? Odpowiedzi na to pytanie szukać będą autorzy i goście niedzielnego programu „Między ziemią a niebem” w TVP1 i Telewizji Polonia, 22 listopada.
W magazynie zostanie omówiony wyrok włoskich sądów, które zezwoliły ojcu dziewczyny w śpiączce odłączyć ją od sondy dostarczającej pożywienie. Oznacza to skazanie kobiety na powolną śmierć głodową, choć teoretycznie eutanazja jest we Włoszech – podobnie jak w Polsce – zabroniona.
Autorzy magazynu podkreślają, że w tej sprawie ostro zaprotestował Watykan oraz organizacje katolickie. Sprawa przypomina podobną sprzed 3 lat, gdy bliscy pozostającej w śpiączce Amerykanki Terry Schiavo również wywalczyli przed sądem prawo do jej zagłodzenia. Watykan stwierdził wówczas, że „pacjent w trwałym stanie wegetatywnym jest osobą, zachowującą swą podstawową godność ludzką, a zatem należy się mu zwyczajna i proporcjonalna opieka, obejmująca zasadniczo dostarczanie wody i pokarmu, także w sposób sztuczny”.
Dlaczego niektórzy katolicy ignorują głos Kościoła w sprawie eutanazji? Czy zabójstwo „z litości” ma być rzeczywiście wyzwoleniem od cierpienia osób pozostających w śpiączce, czy raczej ich rodzin, które nie chcą się dalej opiekować nieuleczalnie chorymi? Czy człowiek ma prawo decydować o końcu życia drugiego człowieka? O tym dyskutować będą w telewizyjnym studiu: neurolog dr Barbara Szal–Karkowska, Małgorzata Wojdyńska, matka dziecka, które było w śpiączce oraz filozof prof. Maria Szyszkowska i ks. dr Piotr Kieniewicz, bioetyk.
W programie również transmisja papieskich rozważań przed modlitwą Anioł Pański, konkurs oraz informacje z życia Kościoła. Magazyn „Między ziemią a niebem” w niedzielę, 22 listopada od 11.55 na antenie TVP1 i Telewizji Polonia. Program będzie emitowany także w internecie pod adresem itvp.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.