Twórca sanktuarium w Kałkowie honorowym kustoszem tego miejsca
10 sierpnia 2012 | 16:47 | rm Ⓒ Ⓟ
Ks. infułat Czesław Wala, twórca sanktuarium maryjnego, który przeszedł na emeryturę, został honorowym kustoszem sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. – Jesteśmy wdzięczni ks. Czesławowi za to sanktuarium, za szerzenie kultu maryjnego oraz wskazywanie potrzeby pochylania się nad ludźmi potrzebującymi – powiedział biskup radomski Henryk Tomasik.
Ks. Wala stworzył od podstaw sanktuarium maryjne w Kałkowie, pomagał także osobom głuchoniemym, starszym, opuszczonym, uzależnionym i niepełnosprawnym. Po 45 latach pracy kapłańskiej, odszedł na emeryturę, ale nie opuścił sanktuarium. Następcą ks. Wali został 49-letni ks. Zbigniew Stanios, dotychczasowy proboszcz parafii w Sarbicach i Jóźwikowie koło Radoszyc.
Bp Tomasik powiedział, że sanktuarium w Kałkowie odgrywa ważną rolę w diecezji radomskiej. – Z tym miejscem niezwykle mocno związany jest ks. infułat Wala, który jako młody ksiądz, nie mający zbyt dobrego zdrowia, był bardzo zaangażowany w ewangelizowanie środowisk, w których pracował. Od 1967 roku pracował w parafii Krynki, wówczas zrodziła się myśl, aby w Kałkowie powstał punkt katechetyczny, a od 1980 roku ks. Wala był już proboszczem w Kałkowie, gdzie powstało następnie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu Matki Bożej Bolesnej – powiedział ordynariusz radomski.
Bp Tomasik zwrócił uwagę, że sanktuarium jest wielkim dziełem ks. Wali, który od samego początku swojej pracy duszpasterskiej pomagał wiernym, aby kształtowali swoją wiarę na wzór Matki Bożej. – Świadczy o tym m.in. obecność ludzi niepełnosprawnych, którzy znaleźli tam swoje miejsce i oparcie – powiedział biskup. Dodał, że sanktuarium stało się także zapleczem modlitewnym dla diecezji. Biskup radomski zwrócił również uwagę, że ks. Wala był zatroskany, aby historia Polski była znana pątnikom przybywającym do tego sanktuarium. – To kolejny rys pracy duszpasterskiej księdza kustosza i tego miejsca – dodał.
Ks. Czesław Wala pracę przy ośrodku duszpasterskim w Kałkowie rozpoczął w 1967 roku. Widząc zaniedbanie duszpasterskie okolicy, spowodowane dużą odległością od kościoła, wybudował w Kałkowie dom katechetyczny i rozpoczął starania o budowę kaplicy. Od 1971 r., pomimo wielu trudności, prowadził regularną pracę duszpasterską. Parafia w Kałkowie została erygowana w 1982 r. Z jego inicjatywy powstały m.in. Wioska dla Dzieci Niepełnosprawnych, Dom dla Ludzi Starszych im. Sue Ryder, a w Rudniku nad Sanem sierociniec i Dom Dziecka. Przy sanktuarium działa 12 duszpasterstw. Są to m.in. zespół teatralny i grupa modlitewna św. O. Pio.
Ks. Wala wybudował również Golgotę Narodu Polskiego. Jest to pięciokondygnacyjna budowla kamienna w kształcie góry. W jej wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów, poświęconych najnowszej historii Polski i Polakom walczącym o wolność Kościoła i ojczyzny. Każda kaplica to swoiste muzeum z eksponatami z czasów wojny i powojennymi. Każda ma swojego patrona (Oratorium o. Maksymiliana Marii Kolbego, Powstańców Warszawskich, Ofiar Obozów Zagłady, Radomskiego Protestu Czerwiec ’76, ks. Jerzego Popiełuszki i in.). Golgotę odwiedzają liczne pielgrzymki, także z zagranicy. Rocznie sanktuarium odwiedza kilkaset tysięcy pątników.
Ks. Wala był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską. Jest m.in. laureatem nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz nagrody Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością, dedykowanej biskupowi Janowi Chrapkowi.
Jako wieloletni duszpasterz osób niepełnosprawnych przyczynił się do sprowadzenia z Włoch do Polski relikwii św. Filipa Smaldone – patrona głuchych. Jednym z ostatnich dzieł ks. Wali było wybudowanie i otwarcie Zakładu Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej przy sanktuarium. Jest to pierwsze stacjonarne hospicjum w diecezji radomskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.