Tydzień Ekumeniczny: Modlitwa o jedność i refleksja nad światem
15 stycznia 2009 | 13:14 | tk, zas, rk // ro Ⓒ Ⓟ
Ekumeniczne modlitwy w kościołach różnych wyznań i refleksje nad wyzwaniami współczesnych wyznawców Chrystusa – to główne elementy nabożeństw, jakie w całym kraju odbędą się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Odbędzie się on w dniach 18-25 stycznia pod hasłem zaczerpniętym z Księgi Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37, 17).
Tegorocznym modlitwom o jedność towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rzecz chrześcijan prześladowanych w Indiach.
Najwyżsi hierarchowie lokalnych Kościołów wygłoszą kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w świątyniach innych Kościołów. Zgodnie bowiem z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w kościołach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Nie tylko uczestniczą oni we wspólnej modlitwie ale i głoszą tam kazania.
Każdy dzień będzie miał swój motyw przewodni. Temat pierwszego dnia modlitw brzmi: „Chrześcijanie wobec swoich starych i nowych podziałów”. Motywami rozwijanymi w kolejnych dniach będzie postawa chrześcijan wobec różnych zjawisk współczesnego świata: wojny i przemocy, niesprawiedliwości i ekonomicznej biedy, kryzysu ekologicznego, dyskryminacji i uprzedzeń społecznych, choroby i cierpienia oraz pluralizmu religijnego.
W największych polskich miastach każdego dnia odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE). Wspólna modlitwa odbędzie się także w świątyni Kościoła rzymskokatolickiego, nie wchodzącego w skład PRE.
W nawiązaniu do milenium rocznicy męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, centralne, ogólnopolskie uroczystości ekumeniczne odbędą się 22 stycznia w Giżycku. Tam właśnie tradycja sytuuje miejsce śmierci św. Brunona, „mężnego wyznawcy i świadka niepodzielonego Kościoła” – jak czytamy na stronie diecezji ełckiej.
Msza św. w intencji jedności chrześcijan odprawiona zostanie w sanktuarium św. Brunona w Giżycku (ul. Pionierska 14) o godz. 12.00, a nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów odbędzie się w kościele ewangelicko-augsburskim (Pl. Grunwaldzki 6) o godz. 17.00.
W Warszawie centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się 25 stycznia o godz. 18.00
w katedrze św. Michała Archanioła i Floriana. Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w modłach o jedność uczestniczyć będą obydwaj stołeczni arcybiskupi: Henryk Hoser SAC i Kazimierz Nycz.
Głównym punktem obchodów Tygodnia Ekumenicznego w Poznaniu będzie Msza św. z udziałem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego i prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza.
Liturgię w rzymskokatolickim kościele Nawrócenia świętego Pawła poprowadzi abp Gądecki, zaś abp Jeremiasz wygłosi kazanie. Msza odprawiona zostanie 25 stycznia – w święto Nawrócenia Apostoła Pawła, który z prześladowcy chrześcijan stał się gorliwym głosicielem nauki Chrystusa.
Na Śląsku ekumeniczne modlitwy zainauguruje centralne nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie. Kazanie wygłosi bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego. Specjalne pozdrowienie wypowie natomiast bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Spotkania i nabożeństwa odbywać się będą w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach, katowickiej świątyni Kościoła Chrześcijan-Baptystów, Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, kościele św. Tomasza w Sosnowcu, kaplicy Kościoła ewangelicko- metodystycznego „Nowego Przymierza” w Katowicach i kościele parafii polskokatolickiej w Strzyżowicach.
25 stycznia, ostatniego dnia TE, modlitwom przyświecać będzie hasło: „Chrześcijanie głoszą nadzieję w podzielonym świecie”. Nabożeństwo ekumeniczne sprawowane będzie w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Odkupiciela w Rudzie Śląskiej. Kazanie wygłosi abp Damian Zimoń, metropolita katowicki.
Wierni z sześciu Kościołów będą się wspólnie modlili w świątyniach różnych wyznań podczas kieleckich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tydzień modlitw rozpocznie w Kielcach nabożeństwo ekumeniczne 18 stycznia o godz. 18.00. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.
Większość nabożeństw ekumenicznych oraz spotkań z zakresu m.in. duchowości i kultury, odbędzie się w Ekumenicznej Świątyni Pokoju w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 1. Wierni spotkają się także w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Bodzentyńskiej 46, w kościele Ewangelicko – Metodystycznym przy u. Małopolskiej 6 oraz w klasztorze ojców kapucynów przy ul. Warszawskiej.
Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
W specjalnej broszurze przygotowanej przez Radę ds. Ekumenizmu KEP i Polską Radę Ekumeniczna podkreśla się, że dążenie do jedności chrześcijan nie ogranicza się do jednego tygodnia w styczniu każdego roku. „Od dawna uznanym czasem modlitwy o jedność są święta Pięćdziesiątnicy oraz różne dni świąt religijnych czy narodowych” – czytamy w opracowaniu.
„Jesteśmy przekonani o tym, że rozpoczęte trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa stworzy możliwości przezwyciężenia podziałów, by Ewangelia mogła być jeszcze skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu jednostek i całego Kościoła w naszym kraju” – piszą wspólnie Polska Rada Ekumeniczna i Rada ds. Ekumenizmu KEP.
W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, zaproponowany został w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona. Hasło tegorocznego Tygodnia, „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37, 17), zostało zaproponowane przez ekumeniczną grupę chrześcijan z Korei.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.