Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji katowickiej
19 stycznia 2016 | 08:55 | ks. sk Ⓒ Ⓟ
Pod przewodnictwem Rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, ks. dra Marka Panka zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne gromadzące przedstawicieli poszczególnych Kościołów znajdujących się na terenie archidiecezji katowickiej.
– Wezwaniu, aby głosić wielkie dzieła Boże gromadzimy się na wspólnej modlitwie w intencji jedności chrześcijan – powiedział na początku nabożeństwa rektor śląskiego seminarium. Wraz z nim przy ołtarzu zgromadzili się ks. Paweł Pielka z par. MB Anielskiej w Jaworznie, ks. Adam Stelmach ze Strzyżowic, ks. Waldemar Dąbrowski z par. Nowego Przymierza Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. bp Paweł Anweiler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Ireneusz Górczyński z Kościoła Chrześcijan-Baptystów, pastor Henryk Roter Sacewicz z Kościoła Chrystusowego, ks. bp dr Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezbiter Jerzy Rogaczewski z Kościoła Chrześcijan-Baptystów, ks bp dr Adrian Korczago z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezbiter Ryszard Wołkiewicz z Kościoła Zielonoświątkowego, ks. dr Tadeusz Czakański, delegat arcybiskupa katowickiego ds. dialogu z islamem, ks. prał. Jan Szkoc, z diecezji sosnowieckiej, ks. Mariusz Karaś, kanclerz sosnowieckiej Kurii. W kaplicy była również obecna p. Danuta Szurman, wdowa po bp. Tadeuszu z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– W ramach nabożeństw chcemy przybliżać liturgię poszczególnych Kościołów, dlatego dzisiejsze nabożeństwo jest oparte o nieszpory – mówi ks. dr Adam Palion, delegat biskupa katowickiego ds. ekumenizmu. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił ks. bp Paweł Anweiler biskup diecezji cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Bp Paweł Anweiler w nietypowy sposób przedstawił scenę po zmartwychwstaniu. Wykorzystał dialog między Marią Magdaleną oraz „drugą Marią”. – Musimy przypomnieć sobie to, jak wspaniale przypominał o miłości Boga do człowieka Jezus Chrystus. Mamy tak kształtować życie, aby ta posługa mogła emanować z nas na zewnątrz – mówił bp Anweiler. Ten zabieg stylistyczny miał na celu zwrócić uwagę słuchaczy na najważniejszą prawdę chrześcijaństwa, którą jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kończąc homilię zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego diecezji cieszyńskiej życzył wszystkim nieustannego oglądania Chrystusa – Niechaj od naszych serc i naszych myśli zostanie odsunięty wszelki kamień, abyśmy wiarą zobaczyli pusty grób i obdarzeni łaską od Pana widzieli Go jako Zmartwychwstałego, który każdego dnia troszczy się o nasze zabawienie. Każdy z nas niechaj zadba o swoją Galileę w swoim „kąciku wiary”, gdzie Pana na niebiosa przez Jego słowo wspólnie oglądamy. Każdy z miejsca swojego Kościoła. Pańskiego Kościoła powszechnego – zakończył kazanie bp Anweiler.
Pozostali duchowni mogli zabrać głos w czasie nabożeństwa podczas wspólnej modlitwy wiernych. Wówczas każdy skierował krótkie wezwanie modlitewne, przede wszystkim w intencji jedności wszystkich chrześcijan.
Bp Niemiec zwrócił uwagę na nasze niedoskonałości i braki. – Dziękujemy, że mimo to zachowujesz nas, zachowujesz ten świat z Twoim Kościołem, aby dzięki niemu mogła być głoszona Twoja łaska – mówił w czasie modlitwy wiernych. Prezbiter Rogaczewski nawiązał do kazania bpa Anweilera – Pokornie prosimy usuń kamienie, które nas przygniatają. Zbudź nas na Twój poranek zmartwychwstania, bo tam możemy spotkać braci i siostry od których jesteśmy oddzieleni, ale w Jezusie jesteśmy jedno.
W czasie nabożeństwa miał również miejsce niezwykle wymownym gest. Było to przekazanie sobie wzajemnie znaku pokoju.
Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał ks. dr Adam Palion odczytując przesłanie abp Wiktora Skworca skierowane do uczestników nabożeństwa. „Tegoroczne hasło uczy nas byśmy dawali świadectwo o Bogu we współczesnym świecie. Jest to zadanie, które Bóg stawia przed nami” – czytamy w słowie metropolity katowickiego.
Zachęca on do tego, aby dawać świadectwo tam, gdzie nas Bóg powołuje. Zwrócił uwagę, że obecny Tydzień Ekumeniczny wpisuje się w dwie wielkie sprawy: w Polsce – jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski; na świecie – Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez Papieża.
W krótkich słowach metropolita katowicki podziękował Danucie Szurman oraz Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu za możliwość zorganizowania wystawy o śp. bp. Tadeuszu. Na zakończenie abp Skworc napisał: „Modlę się o to, by powstała jedna owczarnia i jeden pasterz”.
Na zakończenie nabożeństwa ks. dr Adam Palion podziękował klerykom śląskiego seminarium za to, „że jesteście dla nas świadectwem. Świadectwem tego, że warto oddać swoje życie Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi”.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Codziennie przedstawiciele poszczególnych Kościołów gromadzą się w innym miejscu na wspólnej, ekumenicznej modlitwie. Tradycją jest, że rozpoczyna się on od modlitwy w Śląskim Seminarium Duchownym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.