W Taizé tydzień refleksji na temat migracji
15 lipca 2017 | 12:29 | Taizé / pb (KAI/lejourduseigneur.com) / mz Ⓒ Ⓟ
Od 16 do 23 lipca w ramach międzynarodowych spotkań w Taizé odbędzie się tydzień refleksji na temat migracji. Przeznaczony jest dla młodych ludzi w wieku 18-35 lat, którzy chcieliby zaangażować się w przyjęcie migrantów lub towarzyszenie im.
W programie są m.in. spotkania z ekspertami, z uchodźcami, oraz warsztaty, których uczestnicy zapoznają się z konkretnymi inicjatywami pomocy.
Idea tygodnia refleksji zrodziła się ze spotkania przeora Wspólnoty z Taizé, br. Aloisa z o. Michaelem Czernym, kanadyjskim jezuitą, który w imieniu papieża Franciszka zajmuje się problematyką migrantów i uchodźców. Uczestniczyć w nim będą młodzi uchodźcy z Syrii, Erytrei, Sudanu i Afganistanu, przedstawiciele Kościołów (w tym sekcji ds. migrantów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Watykanu, Światowej Federacji Luterańskiej i Wspólnoty Anglikańskiej), europosłowie i przedstawiciele instytucji międzynarodowych, a także wolontariusze zaangażowani w przyjmowanie uchodźców.
Wspólnota z Taizé sama gości uchodźców. Brat Alois podkreśla, że w ostatnich latach przyjęła trzy rodziny z Bliskiego Wschodu, w tym 7 dzieci, a niedawno także młodych migrantów z obozu w Calais, którzy zostali jej powierzeni przez władze cywilne. – Często mówiłem tym młodym, których w Taizé przebywało ponad 30, przez kilka tygodni lub ponad rok, że są dla nas prawdziwym darem Bożym. Pozwolili nam mieć swój udział w obowiązku [ich] przyjęcia przez nasze społeczeństwa w obecnym kryzysie migracyjnym. Wiele od ich obecności otrzymaliśmy – stwierdza zakonnik.
Czytaj także: Taizé: uchodźcy z Afryki posługują jako wolontariusze
Wymienia „poszerzenie horyzontów” samej Wspólnoty, udział uchodźców w animacji tygodnia przyjaźni islamsko-chrześcijańskiej w maju br., a także odkrycie, że mieszkańcy okolicznych wiosek są gotowi pomagać uchodźcom. Powstała w ten sposób „prawdziwa sieć solidarności”, obejmująca udzielanie lekcji francuskiego, pomoc w załatwianiu spraw administracyjnych, zapewnienie opieki medycznej itp. Ponadto Wspólnota nawiązała więzy przyjaźni z muzułmanami z pobliskiego miasta Chalon-sur-Saône i ich imamem. – To piękne, że te rodziny i ci młodzi, którzy przybyli z daleka, umożliwili nam zbudowanie więzi z osobami bliskimi geograficznie, ale których nie znaliśmy – mówi br. Alois.
Przyjmowanie ludzi jest zresztą „częścią tożsamości” Wspólnoty z Taizé. Jej założyciel, br. Roger przyjął uchodźców podczas II wojny światowej, a później osoby uciekające przed wojną lub dyktaturą w swoich krajach. W ciągu lat do Taizé przyjechały rodziny z Wietnamu, Rwandy, Bośni. – Istotne dla br. Rogera było nierozdzielanie życia wewnętrznego i solidarności, odpowiedzialności za naszych bliźnich i zaufania Bogu. Gościnność ta pozwoliła przeżywać to w sposób konkretny – wskazuje br. Alois.
Dodaje, że w Taizé przyjęto nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów. – Wobec tak wielkiego kryzysu humanitarnego, jak moglibyśmy selekcjonować ludzi na podstawie ich narodowego czy religijnego pochodzenia? Konieczne jest, by gościnność była bezwarunkowa, na obraz miłości Chrystusa, jaki odkrywamy w Ewangelii – podkreśla przeor Wspólnoty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.