Luterański chór zaśpiewa na papieskich nieszporach

ts / mz, Rzym, 2016-01-24

Chór kameralny z luterańskiego kościoła Frauenkirche w Dreźnie zaśpiewa 22 stycznia podczas nieszporów ekumenicznych z udziałem papieża Franciszka. W rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami 30-osobowy zespół drezdeńskich śpiewaków będzie uczestniczył w tradycyjnym zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Napawa nas dumą fakt, że my, z kraju, w którym zrodziła się Reformacja, będziemy mogli reprezentować protestantyzm” - powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA dyrygent chóru Matthias Grünert.

Goście z Drezna zaśpiewają wraz z chórem Kaplicy Sykstyńskiej dzieła Giovanniego Palestriny (1514-1594) i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego (1809-1847), a także motet „Jezu, moja radości” Jana Sebastiana Bacha. Grünert powiedział, że papież osobiście wybrał motet Bacha, który od 1723 roku aż do śmierci w 1759 r. był kantorem w kościele św. Tomasza w Lipsku.

Chór z Drezna przybywa na zaproszenie Watykanu, bowiem papież Franciszek życzył sobie, aby w nieszporach w uroczystość Nawrócenia św. Pawła uczestniczył chór luterański. Ta uroczystość przypada w dniu zakończenia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan organizowanego przez Światową Radę Kościołów i Kościół katolicki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook