Tylko 10 tys. uczestników wielkiej pielgrzymki do Mekki
29 lipca 2020 | 10:43 | pb (KAI/lapresse.ca) | Mekka Ⓒ Ⓟ
Tylko 10 tys. osób może w tym roku wziąć udział w rozpoczynającej się w środę tegorocznej wielkiej pielgrzymce do Mekki. Powodem są ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, którym w Arabii Saudyjskiej zaraziło się już 260 tys osób.
W ub.r. w tym tzw. hadżdżu wzięło udział około 2,5 mln muzułmanów. W tym roku do świętego miasta islamu przyjedzie jedynie 10 tys. Saudyjczyków i obcokrajowców mających status rezydenta w Arabii Saudyjskiej, którzy wylosowali „bilety” wstępu do Mekki. Nie będą wpuszczani zagraniczni dziennikarze.
Pierwsi pielgrzymi zaczęli przyjeżdżać do Mekki w ciągu minionego weekendu. Kontrolowano im temperaturę. Otrzymywali także pakiet złożony ze sterylizowanych kamieni do rytualnego kamieniowania szatana, środki dezynfekujące, maseczki ochronne, dywanik modlitewny i ihram – białą szatę pątnika. Po opuszczeniu Mekki będą musieli przejść kwarantannę.
Turystyka religijna co roku przynosi Arabii Saudyjskiej dochód w wysokości 12 mld dolarów. Niektórzy eksperci obawiają się, że ograniczona wersja hadżdżu może przyczynić się do stagnacji gospodarczej, gdyż kraj ten zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym spadkiem cen ropy naftowej i ograniczeniami związanymi z pandemią. Władze podwyższyły już VAT, zawiesiły wypłatę świadczeń społecznych i dokonały innych cięć budżetowych.
Sytuację poprawiłoby przywrócenie indywidualnych pielgrzymek do Mekki (umra), zawieszonych w marcu br. z powodu koronawirtusa. Każdego miesiąca przybywa w nich kilkadziesiąt tysięcy wyznawców islamu. Można je odbywać w jakimkolwiek terminie, w przeciwieństwie do hadżdżu, którego datę wyznacza kalendarz księżycowy.
Pielgrzymka do Mekki jest jednym z pięciu tzw. filarów islamu – obowiązków każdego muzułmanina. Winien on przynajmniej raz w życiu odbyć taką podróż, najlepiej w ściśle określonym czasie, między 8. a 12. dniem ostatniego miesiąca w islamskim kalendarzu księżycowym – dhu al-hidżdża (w tym roku wypada ona w dniach 28 lipca – 2 sierpnia). Wierny, który ją odbył, ma prawo dodać do swego nazwiska słowo „hadżi” na znak, że odbył tę pielgrzymkę. Jeśli ktoś z jakichś powodów (finansowych, zdrowotnych i innych) nie może udać się do Mekki w tym czasie, może spełnić ten obowiązek w innym terminie – ta indywidualna pielgrzymka nosi nazwę umra. Zarówno Mekka, jak i inne święte miejsca islamu na terenie Arabii Saudyjskiej są dostępne wyłącznie dla muzułmanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.