Tyniec: od 5 kwietnia wystawa o św. Benedykcie i św. Scholastyce
25 marca 2010 | 15:59 | jp, awo Ⓒ Ⓟ
„Dziedzictwo św. Benedykta i św. Scholastyki – Reguła wypełniona miłością” – to tytuł nowej wystawy, jaką od 5 kwietnia będzie można oglądać w Muzeum Opactwa w Tyńcu. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publiczności XVI-wieczny obraz „Ostatnia rozmowa św. Benedykta i jego siostry św. Scholastyki”.
Jak podkreśla kustosz muzeum, br. Michał T. Gronowski OSB, inspiracją dla ekspozycji stała się biografia św. Benedykta pióra papieża Grzegorza Wielkiego, zamieszczona w drugiej księdze jego „Dialogów”. Św. Grzegorz, opowiadając o życiu Benedykta, przytacza epizod spotkania Benedykta z jego siostrą Scholastyką, która była mniszką. Ich spotkanie stało się inspiracją dla artystów, czego przykładem jest prezentowany po raz pierwszy obraz „Ostatnia rozmowa św. Benedykta i jego siostry św. Scholastyki”, namalowany przed 1530 r. przez Andrea Sabbatiniego.
Ponadto, na wystawie pokazane zostaną także inne epizody z życia rodzeństwa. – Osiemnastowieczny obraz, przedstawiający scenę nauczania Reguły przez Benedykta, ukazuje go w otoczeniu mnichów i mniszek. Centralny obraz, przedstawiający spotkanie i rozmowę brata z siostrą, można też nazwać cudem św. Scholastyki. Kolejnymi przywołanymi tematami są: śmierć Scholastyki, a następnie Benedykta – opowiada br. Gronowski.
Na ekspozycji można będzie też obejrzeć przedmioty związane ze sprawowaniem liturgii: kielichy, monstrancję, ornat, które wskazują na umiłowanie Eucharystii i jej centralne miejsce w życiu św. Benedykta i jego mnichów. Kustosz tynieckiego muzeum dodaje, że świadectwem kultu i pamięci jest także kunsztowny relikwiarz św. Benedykta, który został wykonany – jak podaje umieszczona na nim inskrypcja – ze składek tynieckich mnichów (ex piis eleemosiniis fratrum).
Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów tynieckich zachowanych na miejscu oraz tych, które w XIX w. po kasacie opactwa zostały przewiezione do Tarnowa, gdzie są obecnie przechowywane w skarbcu tamtejszej katedry, jak również ze zbiorów Opactwa Benedyktynek w Staniątkach.
Muzeum Opactwa w Tyńcu można odwiedzać w tygodniu w godz. 9.00-20.00, a w soboty w godz. 9.00-17.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.