200 tys. ludzi odwiedziło św. Antoniego
22 lutego 2010 | 10:46 | RV/ml (KAI Rzym) / kw Ⓒ Ⓟ
Ok. 200 tys. pielgrzymów przybyło w przeciągu tygodnia do Padwy, aby zobaczyć relikwie św. Antoniego. Do wystawienia ciała świętego na widok publiczny doszło zaledwie 4 raz na przestrzeni 800 lat.
Integralne relikwie św. Antoniego zobaczyć można było tylko przez tydzień w bazylice pod wezwaniem tego świętego w Padwie. Ich wystawienie zakończyła w sobotę 21 lutego uroczysta Msza św.
„Ludzie stali w kolejce po pięć godzin oczekując jedynie na przejście obok ciała świętego i to w dużym pośpiechu. Wystarczy powiedzieć, że przed relikwiami przesuwało się na godzinę kilka tysięcy osób na godzinę św. Antoniego Padewskiego. Ludzie stojący w kolejce modlili się razem w grupie, mieli okazję się skupić. Oczywiście było bardzo wiele spowiedzi w ciągu tego tygodnia. Nasi współbracia całymi godzinami siedzieli w konfesjonale przy posłudze sakramentu pojednania. To wszystko jest ewidentnym znakiem głębokiej motywacji ludzi uczestników rekognicji” – opowiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Jerzy Norel, wikariusz generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, który przewodniczył sobotnim uroczystościom.
Specjalny list do pielgrzymów wystosował w imieniu Benedykta XVI watykański sekretarz stanu. „Niech świętość Antoniego Padewskiego, która powszechnie znana fascynowała całe pokolenia wiernych i pociągała tak wielu młodych do życia konsekrowanego w duchu franciszkańskim, wzbudzi na nowo pragnienie miłości do Chrystusa i braci oraz zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i pokoju” – napisał kard. Tarcisio Bertone.
W bazylice św. Antoniego na co dzień zobaczyć można tylko część relikwii tego świętego – szczękę i nietknięty język. Świętości te skradziono 10 października 1991 r. i znaleziono dopiero po dwóch miesiącach w pobliżu rzymskiego lotniska Fiumicino. Nawiązując do faktu, że św. Antoni uważany jest za orędownika tych, którzy coś zgubili, franciszkanie twierdzili wtedy, że znalazł je on sam.
To czwarta w historii ekshumacja szczątków zmarłego w 1231 roku Doktora Kościoła. Po raz pierwszy trumnę jego otwarto 8 kwietnia 1263 roku w obecności św. Bonawentury z Bagnoregio. W 1350 legat papieski Guy de Boulogne umieścił je w Kaplicy Arki. Wystawiono je dopiero po sześciuset latach, w 1981 roku, z okazji 750. rocznicy śmierci świętego. Ostatnie, nadzwyczajne wystawienie ciała świętego na widok publiczny, związane było z remontem kaplicy grobu. Po sobotniej liturgii jego doczesne szczątki powróciły do sarkofagu Kaplicy Arki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.