Drukuj Powrót do artykułu

136 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze

26 sierpnia 2010 | 14:50 | it/ms Ⓒ Ⓟ

136 tys. pielgrzymów w 243 pielgrzymkach przybyło pieszo od maja na Jasną Górę – podało Biuro Prasowe Jasnej Góry. Wczoraj pielgrzymi wzięli udział w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Przybywające do Częstochowy od 15 do 25 sierpnia grupy należą na ogół do mniej licznych niż te, które przyszły w pierwszej połowie sierpnia. Większość z nich to niewielkie pielgrzymki dekanalne i parafialne, głównie z terenów metropolii łódzkiej i częstochowskiej. Wyjątek stanowią cztery grupy diecezjalne: tarnowska, łódzka, opolska i gliwicka.

Pielgrzymka tarnowska z liczbą prawie 10 tys. pątników należy do najliczniejszych w Polsce. „Ja też się dziwię, że nie spada nam liczba pielgrzymów, nawet trochę wzrosła, myślę że ludzie mają potrzebę pielgrzymowania” – powiedział ks. Zbigniew Szustak, dyrektor pielgrzymki. Ks. Janusz Maziarka dodał, że „były takie obawy, że będzie nas w tym roku mniej, bo w diecezji było dużo miejsc, które dotknęły klęski żywiołowe, powodzie, osuwiska, coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża w czasie wakacji za granicę, podejmuje tam pracę”. – A jednak ta liczba nie tylko że nie spada, a nawet wzrosła. Myślę, że Bogu dzięki w naszej diecezji, jest jeszcze bardzo żywe nabożeństwo do Matki Bożej, pragnienie modlitwy i przeżycia tych szczególnych dni rekolekcji w drodze – stwierdził.

Pątnicy z Tarnowa w 26 grupach przemierzyli 232 km w ciągu 9 dni. Wraz z nimi wędrowało aż 154 księży, 121 kleryków i 51 sióstr zakonnych. Pielgrzymka tarnowska należy także do tych, która ma największy tzw. współczynnik duszpasterski w Polsce – największą liczbę kapłanów.

W grupach diec. opolskiej i łódzkiej przyszło 2,7 tys. wiernych, a z diec. gliwickiej 1 tys.739.
Z metropolii łódzkiej przyszło w sumie kilkadziesiąt pielgrzymek pieszych, m.in. z Bełchatowa, Zgierza czy Ziemi Łaskiej. Także kilkadziesiąt grup dotarło z terenu archidiecezji częstochowskiej, kilkanaście z diecezji radomskiej i sosnowieckiej.

Cechą charakterystyczną pielgrzymek przybywających na imieniny Maryi, jak mówi się o uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, jest to, że znaczna część z nich wraca także pieszo do swych domów. Wyjścia poszczególnych grup i pożegnania z jasnogórskiego szczytu odbywać się będą 27 sierpnia, po zakończeniu uroczystości odpustowych, od wczesnych godzin porannych.

Większość grup tworzą wierni jednej parafii lub kilku sąsiednich, co, jak podkreślają przewodnicy, jest doskonałą okazją do zjednoczenia parafialnych wspólnot i ożywienia ducha duszpasterskiego.

Podobnie jak pielgrzymkom przybyłym w pierwszej połowie sierpnia, tak i tym modlącym się teraz, towarzyszyło w drodze hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Bądźmy świadkami miłości”. „To jest szczególna rola tych rekolekcji w drodze, by popatrzeć, jak każdy z nas może być świadkiem miłości. Przecież w dzisiejszym świecie, można powiedzieć rozkrzyczanym, potrzeba miłości, potrzeba służby, spotkania z drugim człowiekiem i dostrzeżenia tych, którzy mogą iść i tych, którzy zostali i prosili o modlitwę w swojej intencji” – powiedział jeden z tarnowskich pątników.

Tak, jak przed dwoma tygodniami i teraz wiele grup jako szczególnego patrona obierało sobie bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. „On jest wspaniałym świadkiem miłości, uczył nas, jak zło dobrem zwyciężać, dziś bardzo nam ta jego nauka jest potrzebna” – wyznała Ewa z Sieradza.

Nie tylko hasło łączy pieszych pielgrzymów, także te same intencje niesione w drodze. „Polecaliśmy to wszystko co się działo w naszej Ojczyźnie, w tym czasie trudnym, a więc powodzie, wszystkich poszkodowanych i także ofiary smoleńskie” – powiedział ks. Mariusz Lampa, kierownik 542. pieszej pielgrzymki pabianickiej.

Pątników jednoczy także wspólna modlitwa o szacunek dla krzyża – prosili w drodze o to, by krzyż łączył, a nie dzielił Polaków.

Nietypową pielgrzymką, która przybyła do wczorajsze święto jest ósma już pielgrzymka na rolkach. W tym roku w ciągu 4 dni, pokonując 270 km, na Jasną Górę dotarło 56 pielgrzymów. Jak zaznaczył ks. Grzegorz Sprysak, opiekun grupy, choć wydawałoby się, że taka forma pielgrzymowania skierowana jest do osób młodych, to rozpiętość wiekowa między jej uczestnikami jest duża.

„Najmłodszy pielgrzym ma 11 lat, najstarsza uczestniczka ma 59, jest sporo osób po czterdziestce. Nie ma żadnej reguły, wiele z tych osób nauczyło się jeździć w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Jedziemy w dwóch grupach, w pierwszej są ci, którzy jadą wolniej, druga jest bardziej zaawansowana. Więc każdy może się odnaleźć” – podkreślił ks. Sprysak. Dodał, że pielgrzymka na rolkach choć różni się sposobem podążania na Jasną Górę, to ma podobny wymiar co piesza. „Również odmawiamy w drodze różaniec, mamy konferencje. To jednak troszkę inaczej działa, bo przed grupą jedzie samochód, konferencje nagrane są wcześniej, więc emitowane są przez głośniki. Też są odciski i odparzenia, nie notujemy tylko odbić stóp. To chyba jedyna różnica” – zauważył.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, od 22 maja br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 243 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 136 tys. 294 pątników.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

10 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze

03 maja 2010 | 11:50 | it / kw Ⓒ Ⓟ

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego, z udziałem przedstawicieli episkopatu i ok. 10 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski.

Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczy prymas Muszyński, kazanie wygłosi abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący KEP.

Po całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej prowadzonym przez pasjonistów z Łodzi uroczysty dzień rozpoczęły Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie oraz o 6.00 odsłonięcie Cudownego Obrazu i prymaria.
O godz. 10.00 została zainaugurowana jasnogórska modlitwa w intencjach Ojczyzny.

Podczas Mszy św. nastąpi ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej. Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego został wypowiedziany po raz pierwszy 3 maja 1966. Akt był powrotem Polski do treści królewskich ślubów Jana Kazimierza. W ramach milenijnego „Te Deum” narodu polskiego obecni na Jasnej Górze przedstawiciele wszystkich stanów pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego powtórzyli, jak to niegdyś przysięgał król, że Maryja, czczona w swym Jasnogórskim Obrazie jest Panią i Królową Polski.

Tradycyjnie podczas Sumy wierni będą mogli złożyć przyrzeczenie Duchowej Adopcji zobowiązując się do codziennej modlitwy w intencji dziecka poczętego, a zagrożonego w łonie matki.

O 14.00 przez liderów Duchowej Adopcji poprowadzona zostanie Droga Krzyżowa. O 16.15 rozpocząć się ma modlitwa różańcowa.

Uroczystość zakończy o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, poprzedzona procesją maryjną po wałach i o 21.00 Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Nie zabraknie wystrzałów z armat na cześć Królowej Polski. Uroczystości wieńczące święto odbędą się na placu przed szczytem. Paradny przemarsz wojska i salwy armatnie wzbudzają spore zainteresowanie jasnogórskich pielgrzymów. Te wojskowe wydarzenia przypominają, że klasztor był twierdzą obronną, a teraz jest „bastionem obrony polskiego ducha”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

100 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze

15 sierpnia 2009 | 12:19 | im, it / ju. Ⓒ Ⓟ

„Kobieta nie może zostać prawdziwym kapłanem” – podkreślił kard. Józef Glemp podczas Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Zaznaczył jednocześnie, że kobiety nie mogą rezygnować z godności bycia matką kapłanów.

W tym roku pielgrzymom zmierzającym na Jasną Górę towarzyszyła modlitwa o świętość księży z okazji Roku Kapłańskiego, ogłoszonego przez Benedykta XVI. Na Mszy św., której przewodniczy abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce zgromadziło się ponad 100 tys. pielgrzymów.

„Niektóre wspólnoty kościelne, oderwane od wspólnoty z Kościołem Piotra, wyznaczają osoby żeńskie do kierowania parafią – mówił Prymas Polski. – Owszem, niejedna pani może być dobrym administratorem, może przemawiać, ale nie może wejść w ten osobisty związek z Chrystusem-Ofiarą na Krzyżu, który dał swoje Ciało i swoją Krew” – podkreślił. Dodał, że „kobieta daje ciało i krew, ale w innym porządku”. Wskazał na Matkę Bożą, od której Chrystus otrzymał ciało i krew, ale która nigdy nie była kapłanem. Dlatego kard. Glemp podkreślił, że choć kobieta może zostać matką kapłana, to nie może zostać prawdziwym kapłanem. Zachęcił jednocześnie kobiety, by nie rezygnowały z godności bycia matką kapłana.

Kard. Glemp ubolewał nad tym jak zmieniła się rzeczywistość od roku 1966, kiedy naród polski oddał się w opiekę Matce Bożej. „Wyciszyło się stwierdzenie, że Boga nie ma, przeciwnie rozpowszechnia się przekonanie, że bogami jesteśmy my, my, którzy rządzimy mediami, którzy piastujemy urzędy, którzy zapewniamy rozrywkę – mówił Ks. Prymas. – Nowi bogowie mogą stanowić normy moralne według uznania i zachcianek i mogą potępiać to, co jest niewygodne, mogą nagradzać głupotę, wydawać niesprawiedliwe wyroki, ośmieszać to, co święte” – ubolewał, dodając, że taki stan rzeczy sprawia, że człowiek zaczyna się wstydzić i dziwić swojej „normalności”. Nadmienił jednak, że „pod warstwą mroku i hałasu roztacza się dobro ludzi uczciwych, pracowitych, dzielących się w potrzebie z bliźnimi”.

Kard. Glemp nawiązał też do ostatniej encykliki Benedykta XVI „Miłość w prawdzie” – „Caritas in veritate”. „Przesłanie tej encykliki skierowane jest do świata a szczególnie do jego przywódców i to w dobie globalizacji, gdy następuje kryzys nie tylko gospodarczy, ale wielu instytucji uchodzących za gwarancje rozwoju – przypomniał Prymas Polski. Jego zdaniem, encyklika wymaga głębokiego studium i komentarzy przez ludzi wielu specjalności. Papież nie podaje prostych rozwiązań, on zachęca do dialogu i do włączenia w obieg życia gospodarczego takich pojęć jak miłość i prawda. – „Rzeczywiście, miłość jest ogromną rzeczywistością i może być dziwne, że stawia się ją poza nawias życia także w procesach gospodarczych. Ufam, że nasi uczeni, podobnie jak politycy innych krajów, postarają się o pogłębione spojrzenie na tę ważną encyklikę” – zakończył.

W trakcie sumy nastąpiło uroczyste poświęcenie ziół – zwyczaj związany z inną nazwą uroczystości Wniebowzięcia, czyli świętem Matki Bożej Zielnej. Uroczystości zakończą się wieczorną procesją eucharystyczną oraz Mszą św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka i Apelem Jasnogórskim, który poprowadzi bp polowy WP Tadeusz Płoski, przy udziale Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.