Drukuj Powrót do artykułu

Tysiące pątników na Jasnej Górze

15.08.2017 , Jasna Góra / it / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. TT / @SMBCZ

Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania – prosił Matkę Bożą Częstochowską na jasnogórskim szczycie abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił homilię podczas głównej Mszy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślił w niej, że Kościół w Polsce stoi przed wyzwaniem powrotu do głębokiego patriotyzmu budowanego na fundamencie wiary.

Nawiązując do historycznego wydarzenia „Cudu nad Wisłą” oraz bohaterskiej walki Powstańców Warszawskich metropolita częstochowski przypomniał o nierozerwalności wspólnoty ducha wiary i miłości Ojczyzny. – Polska Matka i Ojczyzna jest jednością na fundamencie chrztu świętego. Bez tej prawdy nie byłoby Polski – mówił abp Depo.

Kaznodzieja ubolewał nad utratą w Europie pamięci o tożsamości chrześcijańskiej. – Jak nam się zagubiły w Europie i w świecie te znaki: tęczy jako znaku przymierza z Bogiem i życia, wbrew prawu śmierci i znak dwunastu gwiazd wieńczących głowę Maryi – zauważył metropolita częstochowski.

Za prymasem Wyszyńskim przypominał, że „nie wystarczy ubezpieczyć naród, jego byt i wolność traktatami pokojowymi i aliansami międzynarodowymi, bo nic to nie pomoże, gdy młodzież polska nie będzie zdolna do ofiary i poświęcenia ”. – Ojczyzna za wszystko pieniędzmi: pensjami czy emeryturami nam nie zapłaci – wołał abp Depo.

Czytaj także: Wniebowzięcie Matki Boskiej w tradycjach różnych narodów

Hierarcha wzywał do modlitwy, by ukoronowana Maryja wypraszała nam odkrywanie sensu i wartości życia. – Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia – mówił abp Depo.

Nawiązując do wtorkowej uroczystości metropolita częstochowski przypomniał, że „wniebowzięcie Maryi, będąc szczególnym uczestnictwem w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, jest uprzedzeniem naszego zmartwychwstania i wypełnieniem nadziei pokładanej w Bogu”.

– Maryja Wniebowzięta jest dla nas znakiem wielkiego wyniesienia człowieka ukazując zasadniczy cel życia wszystkich ludzi – dom Ojca Niebieskiego. Tylko ten, kto potrafi odnaleźć ten nadprzyrodzony sens życia, potrafi jednocześnie przezwyciężyć wszystko, co pomniejsza nasze człowieczeństwo i jest zagubieniem wartości życia – mówił abp Depo.

Zauważył, że Maryja Wniebowzięta ukazuje wszystkim prawdziwe zwycięstwo życia nad śmiercią. – Dlatego potwierdzamy za inicjatywą obywatelską: ‘Stop aborcji’ w Polsce, że to jest prawo każdego człowieka do życia, a nie tylko kwestia wyznaniowa czy światopoglądowa. Każdy człowieka ma prawo żyć – podkreślił kaznodzieja.

Dodał, że „pielgrzymując dzisiaj do domu Matki Bożej Wniebowziętej na to wzgórze jasnogórskiego zawierzenia, uczymy się od Niej wiary w słowo Boga, które ukazuje nam godność i sens naszego życia”.

W głównych uroczystościach Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze, obchodzonych w tym roku w czasie jubileuszu 300-lecia koronacji częstochowskiego obrazu przybyło ponad sto tysięcy pątników.

Wersja do druku

Przeczytaj także

15 sierpnia 2017 09:05

Zmarła s. Eufrozyna. 27 lat była sekretarką Jana Pawła II

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.