Tysiące prawosławnych na Świętej Górze Grabarce
19 sierpnia 2001 | 14:49 | im,jw,dn //mr Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt tysięcy prawosławnych obchodziło święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz. Miejsce to, nazywane prawosławną Częstochową, jest najbardziej znanym sanktuarium prawosławnym w Polsce.
Niedzielnym uroczystościom przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa i goszczący w naszym kraju patriarcha Aleksandrii Piotr VII.
Święta Góra Grabarka k. Siemiatycz to największe prawosławne sanktuarium w Polsce. Co roku przyjeżdża tutaj kilkadziesiąt tysięcy wiernych na przypadające w kalendarzu prawosławnym 19 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego, zwane świętem Spasa Izbawnika (Zbawiciela).
Z powodu ogromnej popularności tego miejsca – od kilku lat również wśród katolików – nazywana jest “prawosławną Jasną Górą” (lub prawosławną Częstochową). Nazywa się ją też Górą Krzyży – ze względu na dużą liczbę krzyży wotywnych i pokutnych, które pozostawiają w tym miejscu pielgrzymi.
Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r., kiedy to – jak głosi miejscowa legenda – grupa mieszkańców Siemiatycz, postępując za radą starca-wizjonera, znalazła na Grabarce schronienie przed epidemią cholery. To oni także zapoczątkowali zwyczaj przynoszenia krzyży wotywnych i ustawiania ich na górze.
Wodzie z tutejszego źródła przypisuje się moc uzdrawiającą, więc pielgrzymujący na Grabarkę obmywają chore miejsca płóciennymi chusteczkami, które potem zostawiają na brzegu strumyka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.