Ubezpieczenia dla Kościoła – do zobaczenia na SacroExpo
01 czerwca 2022 | 06:50 | TUW PZUW | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ubezpieczenia majątkowe, odpowiedzialności cywilnej, zdrowotne, podróżne – z korzystną ofertą dla instytucji kościelnych będzie się można zapoznać podczas rozpoczynających się w poniedziałek targów SacroExpo w Kielcach. Na swoje stoisko zaprasza TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Należące do Grupy PZU towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych zrzesza już ponad 100 diecezji, zakonów i innych kościelnych instytucji.
Mówił o tym w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia dyrektor Leszek Kuziemski z TUW PZUW. Jak podkreślał, świadomość ubezpieczeniowa wśród ludzi Kościoła jest dużo większa niż w całym społeczeństwie. – Bierze się z poczucia odpowiedzialności. Wynika także z tego, że do majątku Kościoła należą zabytkowe kościoły i dzieła sztuki – tłumaczył.
TUW PZUW chroni mienie Episkopatu Polski, archidiecezji, diecezji i większości zgromadzeń zakonnych w Polsce, a także Caritasu oraz kościelnych fundacji i stowarzyszeń. Tworzą one, w ramach TUW PZUW, Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni. To ubezpieczeniowa wspólnota, która opiera się na solidarności i współpracy, a nie działalności dla zysku.
– Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni działa od czterech lat i bardzo dynamicznie się rozwija. Ma już ponad 100 członków, a to bardzo dużo. Każdy członek Związku staje się po części jego właścicielem, wykupując w nim udziały za symboliczną kwotę – opowiadał dyrektor Kuziemski.
Jak mówił, TUW PZUW ubezpiecza majątek Kościoła na zasadzie „na pierwsze ryzyko”, co pozwala unikać kosztownej i trudnej wyceny mienia, a jednocześnie zapewnia pewną ochronę za korzystną cenę. Oferuje instytucjom kościelnym także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Ma ponadto ubezpieczenia zdrowotne dla osób duchownych i konsekrowanych oraz dla świeckich pracowników instytucji kościelnych, wolontariuszy i ich rodziny. – Kościół jest przecież największym pracodawcą w Polsce – zwracał uwagę Leszek Kuziemski. Ubezpieczenia zdrowotne dają dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i ponad 30 specjalistów z różnych dziedzin medycyny w prawie 2500 placówkach PZU Zdrowie w całej Polsce.
Atrakcyjnym pod względem funkcjonalności i ceny rozwiązaniem są ubezpieczenia podróżne dla instytucji kościelnych. Wykupuje się tzw. osobodni, czyli ubezpieczenie za jeden dzień od jednej osoby za nie więcej niż 10 zł. – Polisa jest przeznaczona dla wyjeżdżający za granicę: na misje albo w kilkudniowe podróże, np. do Rzymu. Jeśli nie wykorzystają puli „osobodni” przy jednym wyjeździe, to będą to mogli zrobić przy następnym – opowiadał dyrektor Kuziemski. Jeśli przekroczy się wykupiony limit, to nie traci się ochrony ubezpieczeniowej. Trzeba tylko dopłacić składkę na koniec okresu umowy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie podróżne zapewnia zwrot kosztów, m.in. wizyt lekarskich, badań, zabiegów oraz pobytu i leczenia w szpitalu, w tym operacji, a także transportu do szpitala lub placówki medycznej za granicą. Obejmuje pomoc prawną i ze strony tłumacza, możliwość sfinansowania zakwaterowania na czas rekonwalescencji za granicą albo wcześniejszego powrotu do domu, dosłania z domu niezbędnych rzeczy, a nawet wizyty bliskiej osoby.
Swoją ofertę ubezpieczeń wzajemnych TUW PZUW będzie od poniedziałku prezentować podczas targów SacroExpo – na stoisku w hali E przy ulicy Zakładowej 1 w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.