Uchwała ws. uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego
19 kwietnia 2017 | 10:35 | Warszawa / lk / wer Ⓒ Ⓟ
„Przez całe życie kierował się zasadami etyki chrześcijańskiej. Dążył do kompromisu, nie poddając się złym emocjom szukał wartości, które łączyły wszystkich Polaków” – brzmi fragment projektu uchwały w sprawie uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego, zmarłego w 2013 r. pierwszego niekomunistycznego premiera powojennej Polski i znanego działacza katolickiego.
Projekt wnieśli do Sejmu członkowie klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Przypominają w nim, że 18 kwietnia przypadała 90. rocznica urodzin Tadeusza Mazowieckiego i tłumaczą, dlaczego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powinien oddać hołd „wielkiemu Polakowi, mężowi stanu, politykowi, publicyście, uczestnikowi najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski”.
W projekcie uchwały podkreśla się, że Tadeusz Mazowiecki był patriotą zawsze gotowym służyć Polsce. „Przez całe życie kierował się zasadami etyki chrześcijańskiej. Dążył do kompromisu, nie poddając się złym emocjom szukał wartości, które łączyły wszystkich Polaków. Swoim zachowaniem stanowił wzór dla społeczeństwa i klasy politycznej” – czytamy w dokumencie.
Mazowiecki należał m.in. do sygnatariuszy „Apelu” 64 intelektualistów wspierającego strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. W kwietniu 1981 został pierwszym redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. Za swoją opozycyjną działalność był zatrzymywany w stanie wojennym i internowany.
Zauważono też, że w 1989 roku uczestniczył w przygotowaniach Okrągłego Stołu, gdzie jako zwolennik przejęcia władzy z rąk PZPR na drodze rokowań aktywnie brał udział w rozmowach plenarnych.
Czytaj także: Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Święta Chrztu Polski
Jako premier pierwszego niekomunistycznego rządu III RP „doprowadził do gruntownej zmiany ustroju politycznego i wprowadzenia podstawowych reform poszerzających zakres swobód obywatelskich”. Jego rząd rozpoczął także proces stowarzyszenia się Polski ze wspólnotami europejskimi, dążył także do pojednania polsko-niemieckiego doprowadzając do podpisania traktatu granicznego dotyczącego uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Brał ponadto aktywny udział we współtworzeniu obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
W projekcie uchwały nie wspomniano natomiast o bogatej karcie działalności Tadeusza Mazowieckiego jako działacza katolickiego. Był m.in. współzałożycielem, a w latach 1953-1955 redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolików” (WTK).
W 1957 r. znalazł się wśród założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W rok później powstał miesięcznik „Więź”, którego Mazowiecki był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym. Funkcję tę pełnił do momentu internowania, czyli do 13 grudnia 1981 r.
W latach 1961-71 zasiadał w Sejmie PRL jako poseł z ramienia Koła Poselskiego „Znak”. W 1976 r., był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko zmianie Konstytucji, kiedy to do ustawy zasadniczej wpisano socjalizm, kierowniczą rolę PZPR i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. W tym czasie związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. Był też blisko związany ze środowiskiem intelektualnym skupionym wokół Zakładu dla Ociemniałych prowadzanego przez siostry franciszkanki służebnice krzyża w Laskach pod Warszawą.
Za jego premierostwa doszło ponadto do normalizacji stosunków Państwo – Kościół oraz nastąpił powrót katechezy do szkół publicznych.
W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Natomiast w styczniu 2012 r. otrzymał wysokie odznaczenie papieskie – Order św. Grzegorza.
Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 r. w Warszawie w wieku 86 lat. W dniu pogrzebu, 3 listopada, żegnali go politycy z kraju i zagranicy, hierarchowie Kościoła i tysiące wiernych. „Był człowiekiem wiary, nadziei i miłości” – powiedział o Tadeuszu Mazowieckim kard. Kazimierz Nycz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.