Drukuj Powrót do artykułu

Uchylono wyrok arcybiskupa skazanego za krycie pedofilii

07 grudnia 2018 | 10:34 | pb (KAI/askanews/9news.com.au/theguardian.com) / pz | Newcastle Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. youtube

Sąd apelacyjny w Newcastle uchylił wyrok skazujący abp. Philipa Wilsona za niezgłoszenie przestępstw pedofilii jednego z księży. Sędzia Roy Ellis orzekł, że istnieją uzasadnione wątpliwości wobec wydanego w sierpniu wyroku.

Ofiary ks. Jima Fletchera (który został w 2004 r. skazany za nadużycia seksualne wobec małoletnich i zmarł w więzieniu dwa lata później), twierdzą, że już w 1976 r., jeszcze zanim został biskupem, ks. Wilson został przez nie powiadomiony o nadużyciach, lecz nic w tej sprawie nie zrobił. 68-letni hierarcha utrzymuje, że tego nie pamięta.

Abp Wilson został skazany na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Karę miał odbywać w areszcie domowym. Przebywa w domu swej siostry na przedmieściach Newcastle. Zgodnie z wyrokiem, po sześciu miesiącach będzie mógł poprosić o zwolnienie warunkowe. Podlega ścisłemu nadzorowi i nosi, zgodnie z przepisami, urządzenie namierzające.

30 lipca br. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Wilsona z kierowania archidiecezją Adelaide. Na jego dymisję naciskał ówczesny premier Australii Malcolm Turnbull.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.