Uczą się jak formować kleryków
16 września 2009 | 10:08 | ew / maz Ⓒ Ⓟ
Duchowni z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Czech i Słowacji rozpoczęli naukę w Szkole Wychowawców Seminaryjnych. Podczas inauguracji, zwracano m.in. uwagę na „niedostatki” w zakresie wiary kandydatów do kapłaństwa.
79 duchownych z Polski oraz Czech, Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Rosji rozpoczęło naukę w 6. edycji Szkoły Wychowawców Seminaryjnych.
– W Roku Kapłańskim ogłoszonym przez Benedykta XVI jeszcze bardziej sobie uświadamiamy wagę formacji formatorów diecezjalnych i zakonnych – powiedział podczas inauguracyjnej Mszy św. abp Damian Zimoń, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. – Od formacji kapłanów i od ich posługi w poważnym stopniu zależy przyszłość Kościoła – dodał metropolita katowicki.
Hierarcha mówił też o kondycji przyszłych księży. „Kandydaci do kapłaństwa, zgłaszający się do seminarium duchownego, przychodzą często z niedostatkami w zakresie wiary. Ich wiara bywa krucha i bezradna w obliczu przeciwności życiowych” – zauważył abp Zimoń.
Odnosząc się do dyskusji nt. wprowadzenia w seminariach duchownych roku propedeutycznego, który poprzedzałby właściwą naukę, abp Zimoń pytał: „Czy jeden rok propedeutyczny wystarczy, by nadrobić wszystkie ‘zaległości’ w wierze?”
Metropolita katowicki zwrócił uwagę na potrzebę większej troski duszpasterskiej o rodzinę i o parafię, jako środowiska wzrostu kandydatów do seminarium i do kapłaństwa, o pogłębianie wiary dzieci i młodzieży poprzez pracę w parafialnych zespołach i ruchach.
W ciągu dwóch lat, od września 2009 r. do czerwca 2011 r., wezmą oni udział w dziesięciu pięciodniowych sesjach formacyjnych oraz dwóch seriach ośmiodniowych rekolekcji. Nauka ma przygotować ich do odpowiedniego formowania przyszłych księży w seminariach diecezjalnych i zakonnych.
Centrum Formacji Duchowej powstało w 1997 r. w Krakowie. Prowadzone jest przez zgromadzenie zakonne salwatorianów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.