Drukuj Powrót do artykułu

Uczciwość i prawda w mediach – konferencja naukowa

08.05.2018 , led, Kraków, 24-25 maja 2018 Ⓒ ℗

Sample Fot. Sam McGhee / Unsplash.com

O uczciwości i prawdzie w mediach będą rozmawiać medioznawcy i dziennikarze podczas XII Konferencji Naukowej Etyki Mediów, która w dniach 24-25 maja odbędzie się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Tegoroczne spotkanie odbywać się będzie pod hasłem „Prawdziwe media – uczciwość i prawda w mediach”. W trakcie dwudniowego spotkania, naukowcy, medioznawcy i dziennikarze będą rozmawiać o tym, czym jest dziennikarska powinność prawdy, rzetelność i obiektywizm dziennikarski.

Poruszone zostaną także takie zagadnienia jak prawo do prawdy a szacunek dla człowieka i jego godności oraz manipulowanie prawdą, fałsz i nieprawda w komunikowaniu społecznym. Wśród tematów wystąpień będzie m.in. uczciwość w reklamie i komunikacji marketingowej, uczciwość jako kompetencja etyczna w komunikowaniu społecznym i subiektywność i stronniczość opinii i komentarzy.

– Prawda jest podstawową wartością wokół której funkcjonują media. Wyrazem i narzędziem kompetencji informacyjnych jest rzetelne i oparte na prawdzie przekazywanie informacji. Prawda i uczciwość są tymi wartościami, które stanowią wyznacznik i probierz prawdziwych mediów – podkreśla dr Katarzyna Drąg z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. – Współczesne media nie tylko odzwierciedlają rzeczywistość, ale ją także kreują poprzez informacje, opinie i komentarze. Chcemy podczas konferencji uszczegółowić dyskusję na ten temat, ponieważ konieczne jest, aby przywrócić należny szacunek dla prawdy i uczciwości we wszelkich działaniach medialnych – dodaje.

Konferencja Naukowa Etyki Mediów w Krakowie w tym roku odbędzie się po raz dwunasty. Wydarzenie zainicjował ks. prof. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII. W poprzednich latach tematami przewodnimi były m.in.: wartość, wolność, mądrość, odpowiedzialność, prawda. Konferencja Etyki Mediów stanowi forum wymiany doświadczeń i naukowych poszukiwań, płaszczyznę dialogu teoretyków i praktyków mediów, jest przestrzenią wspólnej troski o etyczność mediów dla dobra każdego człowieka.

Celem krakowskich spotkań jest integracja środowisk akademickich medioznawców, praktyków komunikowania oraz dziennikarzy z Polski i zagranicy, systematyczne i pogłębione badania kondycji etycznej współczesnych mediów, a także konfrontacja teorii z praktyką dziennikarską.

Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece Głównej UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10. Szczegółowe informacje na temat spotkania znajdują się na stronie internetowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.