Uczczono pamięć ks. płk. Tadeusza Dłubacza
16 czerwca 2019 | 18:44 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć ks. płk. Tadeusza Dłubacza, pierwszego proboszcza katedry polowej po odnowieniu Ordynariatu Polowego, dyrektora Caritas, a także kapelana prezydenta RP w latach 1995-1999. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci ks. Dłubacza. Po zakończonej Eucharystii w Sali Konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło się spotkanie okolicznościowe.
W homilii bp Guzdek wskazując na postać miłosiernego Samarytanina z odczytanej Ewangelii zachęcał młodzież, do pełnej dobroci aktywności wobec bliźnich. – Nie możemy wzorem publiczności w teatrze biernie przyglądać się spektaklowi życia, ale raczej jako aktorzy czynnie brać w nim udział. Bóg nie chce, abyśmy byli tylko obserwatorami – przekonywał. Dodał, że gdy będziemy schodzić z tego świata „nasze ręce nie mogą być czyste”, ale powinny być „pełne dobrych uczynków”.
– Bóg daje nam czas po to, żebyśmy go dobrze zagospodarowali. Dziś patrzymy na ks. płk. Tadeusza Dłubacza. Pan Bóg dał mu czas i on tego czasu nie zmarnował – powiedział bp Guzdek.
– Człowiek idzie do ludzi z tym, co w sobie nosi. Dlatego dziś modlimy się za ks. Tadeusza, dziękując za to, że zostawił tyle dobra w ludzkich sercach – powiedział ordynariusz wojskowy. Życzył przybyłym do katedry polowej dzieciom ze szkół im. ks. Dłubacza z Sufczyna, Birczy i Moszczenicy, aby szły śladami swojego patrona.
Po Komunii bp Józef Guzdek odznaczył medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” osoby z rodziny ks. płk. Tadeusza Dłubacza oraz przyjaciół związanych ze Stowarzyszeniem „Memoria et Bonum”, zrzeszającym szkoły noszące imię kapelana.
***
Ks. Tadeusz Dłubacz urodził się 11 grudnia 1946 r. w Moszczenicy Niżnej, parafia Stary Sącz. W latach 1964-1971 kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (z przerwą na służbę wojskową w latach 1965-67). Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1971 r. z rąk bp. Jerzego Ablewicza. W diecezji tarnowskiej przepracował 20 lat. Za czasów komunistycznych, mimo szykan władz, udało mu się wybudować dwa kościoły. W duszpasterstwie wojskowym pracował od 1 czerwca 1991 r. Wraz z ks. Jerzym Syryjczykiem zostali wówczas pierwszymi kapelanami przyjętymi po reaktywacji Ordynariatu Polowego przez biskupa Sławoja Leszka Głódzia.
Ks. Dłubacz został pierwszym proboszczem katedry polowej po odnowieniu Ordynariatu Polowego. Służył niestrudzenie żołnierzom i ich rodzinom, przyczynił się do opracowania nowego ceremoniału kościelno-wojskowego, jeździł z pomocą humanitarną do Bośni i Kosowa, jako pierwszy dyrektor Caritas Ordynariatu Polowego.
14 września 1995 r. został mianowany kapelanem przy urzędzie Prezydenta RP. Był inicjatorem wydawnictw muzycznych wojskowej Caritas o tematyce patriotyczno-religijnej. Prezydent RP w 1999 r. w uznaniu wybitnych zasług w działalności społecznej i charytatywnej odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł nagle, 4 lipca 1999 r. w Warszawie w wieku 53 lat.
Jego imieniem nazwano szkoły w Moszczenicy, Sufczynie i Birczy. W 2008 r. w Starym Sączu zainaugurowana została działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. ks. Tadeusza Dłubacza „Memoria et Bonum”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.