Uczestnicy Kongresu dla Pokoju modlili się przy Ścianie Śmierci
08 września 2009 | 10:37 | rk, mp, awo / ju. Ⓒ Ⓟ
Na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz liderzy religii złożyli wieńce i zapalili świece. Wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady.
Grupie przewodzili, idący ramię w ramię, kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, oraz ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Przy Ścianie Śmierci, gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, dostojnicy kościelni różnych wyznań złożyli wieńce oraz zapalili świece i wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady. Kard. Stanisław Dziwisz złożył wieniec wspólnie z jednym z byłych więźniów obozu Kazimierzem Piechowskim. Obaj przyklękli przed Ścianą Śmierci a wszyscy pozostali dłuższą chwilę w milczeniu na modlitwie. Następnie Piechowski opowiedział zgromadzonym, jak wyglądało życie i praca więźniów w Auschwitz. On sam był w komando, które transportowało ofiary kaźni spod Ściany Śmierci do krematoriów. Jego wspomnień wysłuchała grupa zwierzchników różnych religii: kardynałów i biskupów, rabinów, przedstawicieli islamu i buddyzmu. Obecni byli duchowni różnych wyznań chrześcijańskich: prawosławni i ewangelicy.
Później kardynałowie – m.in. Stanisław Dziwisz, Crescenzio Sepe, Paul Poupard oraz m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy oraz biskupi: Tadeusz Pieronek i Jan Szkodoń, udali się na chwilę modlitwy do celi św. Maksymiliana Kolbego, który zginął w Auschwitz. Modlitwie przewodniczył kard. Dziwisz.
Po oddaniu czci ofiarom zagłady i modlitwie, pielgrzymi podzieleni na różne grupy językowe rozpoczęli zwiedzanie obozu.
Następnie wszyscy udadzą się do obozu Auschwitz II – Birkenau. Uczestnicy pielgrzymki przejdą w milczeniu wzdłuż rampy kolejowej do Międzynarodowego Pomnika Ofiar, gdzie będą medytować i modlić się w intencji pokoju.
Liderzy poszczególnych religii złożą tam wieńce. Jak wcześniej informowano, głos mają zabrać dwie osoby: dyrektor instytutu Yad Vashem, rabin Meir Lau, który był więźniem tego obozu, i Austriaczka romskiego pochodzenia, była więźniarka Birkenau.
Około godz. 13.00 pielgrzymi przybędą do oświęcimskiego Centrum Dialogu. Tam nastąpi krótki postój, podczas którego będą mogli spożyć chleb i wodę oraz owoce.
Dzisiejsza wizyta w Auschwitz-Birkenau to ważny punkt programu Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju: „Ludzie i Religie”, organizowany jest przez archidiecezję krakowską i wspólnotę św. Idziego, która podjęła się podtrzymywania i rozpowszechniania „ducha Asyżu” we wszystkich zakątkach świata.
Spotkanie „Ludzie i Religie” zakończy się we wtorek wieczorem podczas uroczystej międzyreligijnej ceremonii na krakowskim Rynku. Ogłoszone zostanie przesłanie pokojowe do świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.