Ukazał się IX tom zapisków “Pro memoria” kard. Wyszyńskiego
20 maja 2021 | 13:20 | archwwa, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ukazał się kolejny, dziewiąty już tom zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria”. Publikacja dotyczy 1962 roku, gdy został zainaugurowany Sobór Watykański II, a w Polsce był to pierwszy rok bez religii w szkołach. „Pro memoria” to 27-tomowe dzieło, na które składają się tysiące notatek Prymasa Tysiąclecia sporządzonych w latach 1948-1981.
Tło historyczne „Pro memoria” z 1962 r. to dwa ważne wydarzenia z jesieni: rozwiązanie – nie bez pomocy papieża Jana XXIII – niemal w ostatniej chwili tzw. kryzysu kubańskiego, a drugie – inauguracja Soboru Watykańskiego II.
Z kolei w Polsce to dawne i świeże zjawiska na płaszczyźnie relacji państwo–Kościół, pierwszy pełny rok bez nauczania religii w szkołach i katechizacji w sieci punktów katechetycznych, niezależnych od władz oświatowych.
Także w roku 1962 powołano w MSW Departament IV, któremu zlecono szeroki zakres inwigilacji duchowieństwa. Jednocześnie trwała Wielka Nowenna i w szeregi rządców diecezji, jako wikariusz kapitulny, wszedł młody biskup Karol Wojtyła.
Redaktorem dziewiątego tomu jest ks. Antoni Poniński.
Zainaugurowana w 2017 r. seria wydawnicza „Pro memoria” jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisków Prymasa Tysiąclecia – opatrzonych aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy.
Tysiące codziennych notatek z ponad 30 lat posługi zostanie zebranych w 27 tomach “Pro memoria”. Do tej pory dziewięć pierwszych tomów objęło zapiski od 1948 do 1962 roku.
Wydanie jest wspólnym przedsięwzięciem pięciu podmiotów: Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, dla którego jest to przedsięwzięcie realizowane w ramach centralnego projektu badawczego „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.