Ukazał się zbiór dokumentów nt. ruchu pielgrzymkowego na Jasną Górę w latach 1945-89
04 marca 2010 | 12:01 | ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę 1945-1989. Wybór dokumentów”, to tytuł publikacji wydanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Promocja książki odbędzie się 10 marca o godz. 10 w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.
Dokumenty m. in. raporty Urzędu Bezpieczeństwa, sprawozdania Komitetu Miejskiego PZPR, informacje, meldunki Milicji Obywatelskiej, pisma władz lokalnych, komunikaty i pisma biskupów częstochowskich: Stanisława Czajki, Zdzisława Golińskiego, Stefana Bareły, publikowane w książce dotyczą ruchu pielgrzymkowego na terenie diecezji częstochowskiej w latach 1945-1989.
Publikacja jest rezultatem kwerendy przeprowadzonej w zasobach archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – oddziału katowickiego i łódzkiego, w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz w Archiwum Paulinów na Jasnej Górze. – Poszukiwania w Archiwum Urzędu Miasta Częstochowy niestety nie dały spodziewanych rezultatów- piszą we Wstępie autorzy wyboru dokumentów.
Dokumenty stanowią cenne źródło dla historyków nt. wydarzeń związanych m. in. ze „Ślubami Jasnogórskimi” w 1956 r. , z obchodami Milenium Chrztu Polski w 1966 r. i Wielką Nowenną.
Publikacja zawiera również dokumenty dotyczące przygotowań i przebiegu pielgrzymek Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę w 1979 r., 1983 r. i 1987 r.
Istotną część publikacji stanowią trzydzieści dwa dokumenty dotyczące prób ograniczenia przez władze PRL kultu Matki Bożej Częstochowskiej i budowy tunelu, który miał odciąć klasztor i sanktuarium jasnogórskie od Częstochowy, a tym samym utrudnić ruch pielgrzymkowy. Całe to wydarzenie rozpoczęło się na kilkanaście tygodni po pierwszej wizycie Jana Pawła II w Polsce i w Częstochowie. Sprawa trwała do wiosny 1981 r.
Publikacja zawiera w sumie sto trzydzieści dwa dokumenty uporządkowane w układzie chronologicznym od 10 września 1945 r. do 10 czerwca 1989 r.,. Każdy z dokumentów został opatrzony kolejnym numerem oraz regestem podającym autora, jego adresata, a także datę i ogólna treść. Pod tekstami dokumentów wskazano miejsce ich aktualnego przechowywania wraz z sygnaturą archiwalną, paginacją, formą utrwalenia i formą przekazu.
Wyboru i opracowania dokumentów dokonali historycy: ks. Władysław Piotr Wlaźlak, Andrzej Sznajder, Augustyn Brzezina i Sławomir Maślikowski.
Do książki dołączony jest film dokumentalny na DVD nt. pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy pt. „Tutaj zawsze byliśmy wolni”.
Obecna publikacja to już drugi tom dokumentów, który przedstawia relacje państwo-Kościół w latach 1945-89 przez pryzmat diecezji częstochowskiej. Poprzednia publikacja, która ukazała się w 2008 r., była nt. budownictwa sakralnego w diecezji częstochowskiej w latach 1957-89.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.