Ukazała się cenna publikacja o św. Janie Sarkandrze
19 stycznia 2021 | 15:40 | rk | Skoczów Ⓒ Ⓟ
„Planując pielgrzymkę, na przykład do Rzymu czy któregoś z sanktuarium Europy, warto na trasie przejazdu uwzględnić choćby krótki pobyt w Skoczowie” – zachęca proboszcz skoczowskiej parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła ks. Witold Grzomba w książeczce poświęconej św. Janowi Sarkandrowi. Publikacja wydana w Roku Jubileuszowym 400-lecia śmierci pochodzącego ze Skoczowa męczennika dotarła do wszystkich zakątków diecezji bielsko-żywieckiej.
Broszura w opracowaniu księży – Tomasza Chrzana i Piotra Góry – adresowana jest do parafian, turystów i pielgrzymów. Można w tym swoistym przewodniku znaleźć zdjęcia obiektów i pamiątek związanych z miastem narodzenia świętego. Nie brakuje bogatej ikonografii i pomocnych linków do stron internetowych.
„Mieliśmy wielkie plany, by uczcić naszego rodaka, współpatrona diecezji w czterechsetną rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Niestety epidemia uniemożliwiła nam przeżycie tego czasu tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Bóg zechciał, byśmy ten czas przeżyli inaczej” – tłumaczy we wstępie ks. Grzomba, podkreślając, że pomimo trudności i obostrzeń udało się wydać atrakcyjny informator poświęcony św. Janowi Sarkandrowi.
Ks. Chrzan przybliża w broszurze historię życia męczennika, którego, jak przypomina historyk, Jan Paweł II nazwał „znakiem obecności Boga i jego wierności pośród sprzecznych kolei historii”.
Książeczka zawiera m.in. kody QR dla użytkowników smartfonów. W ten sposób można też wejść na profil diecezjalny w mediach społecznościowych.
Informator wydał Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z diecezją bielsko-żywiecką.
Miniony rok w województwie śląskim był Rokiem św. Jana Sarkandra. Na tę formę upamiętnienia związanego ze Śląskiem Cieszyńskim męczennika zgodzili się 13 stycznia 2020 r. radni zebrani na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.