Ukazała się książka abp. Gądeckiego „Dzieci jednego Boga”
14 stycznia 2015 | 07:57 | msz / js Ⓒ Ⓟ
Pomiędzy monoteizmem hebrajskim i chrześcijańskim istnieje ciągłość, a nie zerwanie; pogłębienie, a nie odejście. Chrześcijanie i Hebrajczycy wielbią tego samego Boga – zauważa abp Stanisław Gądecki. W Poznaniu ukazała się książka „Dzieci jednego Boga”, zawierająca przesłania na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w latach 1998-2014.
Spotkanie autorskie w ramach obchodów XVIII Dnia Judaizmu odbyło się w poznańskim Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku. Wśród uczestników byli przedstawiciele Poznańskiej Gminy Żydowskiej. − Dialog chrześcijańsko-żydowski to cud dany nam przez Boga − stwierdziła Alicja Kobus, przewodnicząca Poznańskiej Gminy Żydowskiej.
Metropolita poznański wspominał, że po raz pierwszy zainteresował się światem Biblii za sprawą Nowego Testamentu w przekładzie ks. Eugeniusza Dąbrowskiego. − Księgę tę otrzymałem przed Pierwszą Komunią św. Było to dla mnie pierwsze wprowadzenie w świat biblijny − powiedział abp Gądecki.
Wieloletni konsultor Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami podzielił się wspomnieniami z odbytych studiów biblijnych w Ziemi Świętej i w Rzymie. − Kiedy studiowałem w Jerozolimie, dopiero zaczynano prowadzić pierwsze prace archeologiczne. Ale pobyt tam sprawił, że studia nabierały właściwego kształtu − stwierdził inicjator Dnia Judaizmu w Polsce.
Odpowiadając na pytanie o wydarzenie, które jego zdaniem odcisnęło swoje piętno w relacjach chrześcijańsko-żydowskich, metropolita poznański wymienił publikację dokumentu Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate”. − Ten najkrótszy dokument soborowy zapoczątkował długi ciąg wydarzeń, od wizyt delegacji żydowskich u św. papieża Jana XXIII, przez wizytę w synagodze rzymskiej św. Jana Pawła II, spotkania Benedykta XVI i dobre kontakty z żydami papieża Franciszka, zapoczątkowane przez niego jeszcze w Argentynie – zauważył abp Gądecki. Zaznaczył, że to właśnie dokument „Nostra aetate” dał impuls do dialogu Kościoła ze światem judaizmu.
Wieloletni przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem zaznaczył, że wspólne obchody Dnia Judaizmu są możliwe dzięki wzajemnej życzliwości i współpracy chrześcijan i żydów. − Dialog musi być świadomy historii, z której wyrasta, a tę można łatwo zmanipulować. Trzeba szukać przede wszystkim tego, co nas łączy − stwierdził metropolita poznański.
Spotkaniu towarzyszył koncert muzyki żydowskiej i klezmerskiej w wykonaniu aktorki Doroty Abbe i Trio Taklamakan.
Książkę „Dzieci jednego Boga” autorstwa abp. Stanisława Gądeckiego wydało Wydawnictwo św. Wojciecha.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.