Ukazała się monografia o Sanktuarium w Rozprzy
22 października 2009 | 09:28 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
„Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy”, to tytuł monografii, która została zaprezentowana 21 października podczas spotkania Komitetu Przygotowującego Uroczystości Koronacyjne Obrazu Najświętszej Maryi Panny Rozprzańskiej. Publikacja została przygotowana w związku z koronacją Obrazu, która odbędzie się 14 listopada w Rozprzy. Autorem książki jest ks. prof. Władysław Piotr Wlaźlak.
Książka przybliża m. in. dzieje miejscowości i parafii Rozprza od XI w., sylwetki, życie i działalność duchowieństwa od 1258 r. Autor przypomina m. in. ks. Piotra Zdyrkiewicza, ks. Leona Mariana Fulmana późniejszego biskupa lubelskiego, ks. Brunona Magotta, ks. Franciszka Zenona Jakubczaka.
Ks. Władysław Wlaźlak omawia szczegółowo historię obrazu Matki Bożej w Rozprzy. Publikacja zawiera ponadto opis szesnastu udokumentowanych cudów za przyczyną Matki Bożej Rozprzańskiej, począwszy od 1735 do 1810 r., a także spis darów (wota) składanych dla Madonny Rozprzańskiej w latach 1677–1929.
Ks. Wlaźlak przedstawia w swojej publikacji także Bractwa i Stowarzyszenia religijne, które odnotowano w parafii Rozprza już w 1717 r. takie jak m. in. Bractwo Różańca Świętego, Krucjata Eucharystyczna. Ostatni rozdział monografii pokazuje przykłady pobożności, takie jak misje parafialne odnotowane już w 1746 r. i pielgrzymki.
Książka ukazała się nakładem Urzędu Gminy Rozprza i wydana została przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae.
Najstarsza wzmianka o kościele drewnianym w Rozprzy pochodzi z 1406 r. Jednak już w aktach parafialnych, gdzie znajduje się odpis wizytacji generalnej archidiakona łęczyckiego ks. Zygmunta Oraczewskiego z 1754 r. można znaleźć informację, że w 1402 r. kościół w Rozprzy został fundowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Św. Bartłomieja i Św. Wojciecha, męczenników. Następnie w latach 1763-67 Szymon Zaremba, kasztelan sieradzki, wybudował tu kościół murowany, konsekrowany 19 października 1777 r. przez sufragana gnieźnieńskiego Ignacego Kozierowskiego. Kościół przetrwał do I wojny światowej, gdy staraniem ks. Stanisława Szabelskiego, według projektu Feliksa Nowickiego został wybudowany obecny kościół. Konsekracji kościoła dokonał 2 sierpnia 1959 r. biskup Zdzisław Goliński.
Obraz w Rozprzy został podarowany 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego z Puszkowa za Kłodawą. Rozwój kultu Matki Bożej w Rozprzy przyczynił się do tego, że 14 czerwca 1713 r. m. in. miejscowy proboszcz ks. Wojciech Brzuchański podarował sukienkę dla Obraz Najświętszej Maryi Panny. Również w 1769 r. członkowie Bractwa Różańcowego ufundowali ramy do obrazu Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.