Ukazała się oficjalna wersja konstytucji apostolskiej reformującej Kurię Rzymską
01 kwietnia 2022 | 04:00 | pb (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ukazała się oficjalna i ostateczna wersja (editio typica) konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, w której papież Franciszek zreformował Kurię Rzymską. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca.
Poprawiono w nim błąd w artykule 93, w którym znalazło się sformułowanie: „nadzwyczajna forma rytu rzymskiego”, choć w ubiegłym roku papież stwierdził, że istnieje jedna forma tego rytu.
W wersji z 19 marca konstytucja stwierdzała, że Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „zajmuje się regulacjami i dyscypliną w odniesieniu do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”. Dwa dni później na konferencji prasowej w Watykanie bp Marco Mellino, sekretarz Rady Kardynałów, która przygotowywała konstytucję od 2013 roku, przeprosił za ten błąd. Wytłumaczył, że przeoczył zapis, który wprowadzono do tekstu na wcześniejszym etapie jego redakcji i nie zmienił go po tym, jak w liście apostolskim motu proprio „Traditionis custodes” z lipca 2021 roku papież zdecydował, że liturgia posoborowa, sprawowana według ksiąg liturgicznych zatwierdzonych „przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II”, jest „jedynym wyrazem lex orandi rytu rzymskiego”.
Biskup Mellino zapowiedział, że błędne sformułowanie zostanie poprawione jeszcze przed oficjalną publikacją tekstu konstytucji w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano” i jej tłumaczeń na inne języki.
Obecnie w artykule 93 znajduje się następujące zadanie: „Dykasteria zajmuje się regulacjami i dyscypliną świętej liturgii w odniesieniu do używania – przyznanego zgodnie z ustalonymi zasadami – ksiąg liturgicznych sprzed reformy Soboru Watykańskiego II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.