Ukraina: bp Marian Buczek odbył ingres do katedry w Charkowie
17 maja 2009 | 11:26 | kg (KAI/RV) / ju. Ⓒ Ⓟ
W katedrze Wniebowzięcia Matki Bożej w Charkowie 16 maja odbył się ingres nowego biskupa diecezji charkowsko-zaporoskiej – Mariana Buczka.
Od 16 lipca 2007 był on koadiutorem tej jednostki kościelnej, istniejącej od 7 lat, a obecnie oficjalnie przejął za nią pełną odpowiedzialność od prawie 77-letniego bp. Stanisława Padewskiego, który ustąpił z urzędu ze względu na wiek.
W uroczystości wzięli udział m.in.: nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Ivan Jurkovič, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz sześciu biskupów katolickich i jeden greckokatolicki. List gratulacyjny przesłał emerytowany arcybiskup lwowski kard. Marian Jaworski. Z Białorusi przybyli biskupi Władysław Blin z Witebska i Antoni Dziemianko z Mińska, a z Polski – bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca. Obecni byli także wysłannicy Kościoła prawosławnego, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i niemieckiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Ponadto przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz obwodowych i miejskich Charkowa oraz liczni wierni.
Nowego ordynariusza przywitał w imieniu Ojca Świętego abp Jurkovič, przypominając, że biskup ma być jak kapitan statku, który prowadzi nawę Kościoła ku najpewniejszemu celowi. Jednocześnie ma on być wizjonerem, spoglądającym w przyszłość, oraz opiekunem biednych, wdów i ubogich. Po wprowadzeniu bp. M. Buczka na tron biskupi przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli mu homagium.
Następnie rozpoczęła się Msza święta dziękczynna za wszystkie łaski otrzymane przez diecezję i za nowego ordynariusza. Sprawowano ją w dziewięciu językach (angielskim, hiszpańskim, łacińskim, polskim, rosyjskim, słowackim, ukraińskim, wietnamskim i włoskim).
Obecnie wiernych i nowego ordynariusza czeka budowa domu biskupiego i parafialnego w Charkowie. Kapłani i biskup mieszkają w trudnych warunkach. Brak jest pomieszczeń dla kurii biskupiej i biura parafialnego. Katecheza dzieci, młodzieży i dorosłych odbywa się w metalowych barakach budowlanych. Biblioteka ekumeniczna mieści się w wieży katedry.
Bp Marian Buczek urodził się 14 marca 1953 w Cieszanowie na terenie obecnej diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a wówczas archidiecezji w Lubaczowie, obejmującej tę część archidiecezji lwowskiej, która po II wojnie światowej pozostała w granicach Polski. Święcenia kapłańskie przyjął 30 lat temu – 16 czerwca 1979 z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Lubaczowie bp. Mariana Rechowicza. Pracował następnie duszpastersko w swej rodzimej diecezji, po czym na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. wyjechał do Lwowa, gdzie m.in. pomagał pierwszemu, mianowanemu po wojnie arcybiskupowi tego miasta – Marianowi Jaworskiemu w odbudowie struktur kościelnych. Przez wiele lat był jego sekretarzem i kanclerzem kurii metropolitalnej.
4 maja 2002 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej (wraz z bp. Leonem Małym); sakrę biskup-elekt przyjął 20 czerwca tegoż roku. 16 lipca 2007 Benedykt XVI powołał go na stanowisko biskupa-koadiutora diecezji charkowsko-zaporoskiej. Urząd ten objął 19 marca br., a obecnie odbył uroczysty ingres do katedry w Charkowie.
Powołana do życia 4 maja 2002 przez Jana Pawła II diecezja charkowsko-zaporoska jest terytorialnie największą katolicką jednostką kościelną na Ukrainie. Na obszarze ponad 196 tys. km kw. mieszka tam około 20 mln ludzi, z których ponad 61 tys. to katolicy. W 50 parafiach pracuje tam 19 księży diecezjalnych i 32 zakonnych. W seminarium przygotowuje się do kapłaństwa 10 kleryków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.