Ukraina – deputowani poparli projekt ustawy zakazującej działalności Kościoła „promoskiewskiego” w kraju
20 sierpnia 2024 | 18:39 | RISU, kg | Kijów Ⓒ Ⓟ
Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy poparli 20 sierpnia w drugim czytaniu projekt ustawy nr 8371, zakazujący działalności Patriarchatu Moskiewskiego w tym kraju. Za przyjęciem dokumentu głosowało 265 posłów, przeciw było 29, od głosu wstrzymały się 4 osoby, a 24 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu. W praktyce oznacza to delegalizację Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, będącego częścią Patriarchatu Moskiewskiego.
Nowe przepisy stwierdzają, iż na obszarze Ukrainy „zabroniona jest działalność cudzoziemskich organizacji religijnych, znajdujących się w państwie, uznanym za takie, które dopuściło się lub dokonuje agresji zbrojnej przeciw Ukrainie i/lub tymczasowo okupowała część terytorium Ukrainy, jak również które bezpośrednio lub pośrednio (w tym za pośrednictwem publicznych wystąpień przywódców lub innych organów zarządzania) popiera agresję zbrojną przeciw Ukrainie”.
19 października ub.r. Rada Najwyższa w pierwszym czytaniu poparła projekt ustawy nr 8371 w sprawie niedopuszczalności działania na Ukrainie organizacji religijnych, afiliowanych (powiązanych) do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). 23 lipca br. grupa deputowanych ludowych zablokowała trybunę Rady w czasie posiedzenia plenarnego, domagając się wniesienia do porządku dziennego obrad i rozpatrzenia w drugim czytaniu wspomnianego projektu. Żądania tego nie spełniono, ogłoszono natomiast kilkutygodniową przerwę z pracach parlamentu. W tym czasie deputowani ludowi zbierali się kilkakrotnie w komisjach, aby wypracować rozwiązanie kompromisowe, aby ostatecznie uchwalić ten projekt.
17 sierpnia Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych poparła tę inicjatywę ustawodawczą, mającą na celu zakaz działalności wspólnot religijnych związanych z Rosją. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, będącego częścią Patriarchatu Moskiewskiego. Ogłosił on wprawdzie w maju 2022 roku swą niezależność od RKP, ale zarówno formalnie, jak przede wszystkim w praktyce pozostaje nadal w jego strukturach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.