Ukraina: na Bukowinie powstało Stowarzyszenie Polaków im. św. Jana Pawła II
20 maja 2020 | 15:55 | kcz (KAI Lwów) / hsz | Czerniowce Ⓒ Ⓟ
„Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył nasz obwód na Ukrainie” – powiedział KAI Walery Byndiu, prezes „Stowarzyszenia Polaków na Bukowinie im Świętego Jana Pawła II”, które zostało zarejestrowane w Czerniowcach.
Głównym celem Stowarzyszenia jest odrodzenie polskich tradycji, poznanie polskiej kultury, historii, języka również wychowanie w duchu tolerancji wobec sąsiadów i formowanie poczucia szacunku do kultury polskiego narodu u obywateli różnych narodowości żyjących na Bukowinie.
Większość grona założycielskiego to są mieszkańcy miejscowości Arszyca k. Storożyńca, którzy są potomkami dawnych przesiedleńców z regionu Górali Czadeckich. Są też Polacy z Czerniowiec.
Kapelanem Stowarzyszenia został ks. Adam Bożek, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Nowym Sołońcu.
Polacy z Arszycy w 1991 pielgrzymowali na Światowe Dni Młodzieży do Częstochowy, a w 2001 roku uczestniczyli w spotkaniu z Janem Pawłem II we Lwowie. 1 kwietnia 2008 roku, w przededniu 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II, rozpoczęli budowę nowego kościoła.
„Od początku budowy świątyni parafianie zawierzyli to dzieło wstawiennictwu, wtedy jeszcze sługi Bożego Jana Pawła II i namacalnie odczuwało się jego opiekę i wstawiennictwo” – wyznał Byndiu. Przypomniał, że w 2010 roku władze na prośbę mieszkańców Arszycy zmienili nazwę głównej ulicy na Jana Pawła II. Ponadto w roku 2011 członkowie Rajdu Katyńskiego ufundowali parafianom figurę Jana Pawła II ze słowami papieża: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.
15 października 2011 roku arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki dokonał konsekracji świątyni pod wezwaniem Przemieniania Pańskiego oraz drugiego patrona – bł. Jana Pawła II, dzisiaj świętego. Metropolita przekazał też wtedy relikwie świętego. Od 22 października 2011 r. w Arszyce wierni obchodzą odpust ku czci św. Jana Pawła II, na którym gromadzą się Polacy z całej Bukowiny, przychodzą też wierni obrządku wschodniego, Rumuni, Ukraińcy.
„W różnorodności religijnej i kulturowej Bukowiny za Wielkim Janem Pawłem II uczymy się szacunku, tolerancji do każdego człowieka. Również staramy się troszczyć o wychowanie religijne naszych rodzin, o które z troską troszczył się papież w swoim nauczaniu” – powiedział prezes Stowarzyszenia Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.