Ukraińscy grekokatolicy po raz pierwszy obchodzili ważne święto maryjne według nowego stylu
09 września 2023 | 11:48 | ks. Grzegorz Draus (KAI Lwów) | Lwów Ⓒ Ⓟ
Dwa największe na Ukrainie Kościoły tradycji wschodniej: greckokatolicki i autokefaliczny prawosławny po raz pierwszy obchodziły popularne w tym kraju święto Narodzenia Matki Bożej według nowego stylu, czyli obowiązującego w nich od 1 września kalendarza nowojuliańskiego – 8 bm. Zgodnie z nim święta stałe z Bożym Narodzeniem na czele wypadają w te same dni co w Kościele łacińskim, podczas gdy Wielkanoc i święta zależne od niej obchodzone są według dotychczasowego kalendarza juliańskiego („starego stylu”).
Nowy styl wierni obu Kościołów przyjęli na ogół pozytywnie, a nawet entuzjastycznie, traktując to zwykle symbol kulturowego i religijnego zerwania z tradycją prawosławia rosyjskiego.
Chociaż 8 września był dniem roboczym, to we Lwowie wiele instytucji i przedsiębiorców prywatnych ogłosiło go jako dzień świąteczny. Na jego obchody do greckokatolickiej parafii w Sokolnikach koło Lwowa przybyło znacznie więcej ludzi niż w poprzednich latach. Jej historia sięga 1396 roku. Pod koniec XIX wieku wybudowano nowy kościół św. Mikołaja, którego proboszczem był wygnany z Litwy za wspomaganie Powstania Styczniowego ks. Romuald Stakien. W 1946, po wypędzeniu stąd Polaków kościół zamieniono na cerkiew prawosławną cerkiew, a na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przeszła ona w ręce grekokatolików jako parafia Narodzenia Matki Bożej. utrzymuje bardzo dobre stosunki z pobliską rzymskokatolicką parafią św. Jana Pawła II, obejmującą swym zasięgiem południowe dzielnice Lwowa.
Ks. Pawlaszczyk: jeśli media katolickie, te tradycyjne, nie przetrwają, konsekwencje będą poważne
W latach trzydziestych w Sokolnikach posługiwali księża, związani po wojnie z Wrocławiem: Wincenty Urban (późniejszy biskup pomocniczy miejscowej archidiecezji) i Franciszek Rozwód (duszpasterz czynny aż do swojej śmierci w wieku 104 lat). W miasteczku tym urodzili się też dwaj inni kapłani, pracujący później w stolicy Dolnego Śląsku: ks. Antoni Ręcznych – organizator parafii św. Jadwigi we Wrocławiu-Oleśnicy oraz ks. Stanisław Pawlaczek – profesor seminarium i rektor kościoła Matki Bożej na Piasku. Spadkobierczynią tradycji kościoła sokolnickiego jest obecna parafia św. Jana Pawła II, dla której kardynał Konrad Krajewski w 2020 roku konsekrował nowy kościół. Z kolei greckokatolicki proboszcz o. Jarosław Garandża jeszcze w 2018 roku przekazał parafii otaczane przez jego wiernych wielką czcią figury Chrystusa i Matki Bożej, pochodzące z XIX-wiecznego kościoła, po 1946 roku umieszczone na ikonostasie.
Liturgię uroczystości odpustowej koncelebrował ks. Grzegorz Draus – proboszcz parafii św. Jana Pawła II. Braterskim gestem było zaproszenie przez grekokatolików szkockiej organizacji charytatywnej Siobhan’s Trust, rozdającej potrzebującym pizzę prosto z pieców w ciężarówce. Szkoci często obsługują wydarzenia parafialne, zwłaszcza akcje dla uchodźców. Wolontariusze: Duńczyk, Anglicy, Szwajcar i Szwedka podzielili się dobrem z braćmi i siostrami, świętującymi po raz pierwszy odpust parafialny w nowym stylu w duchu jedności z całym światem katolickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.