Drukuj Powrót do artykułu

Ukraińska autokefalia coraz bliżej

09.09.2018 , kg (KAI/RISU) / mip, Stambuł/Kijów Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

W ramach przygotowań do nadania autokefalii prawosławiu na Ukrainie patriarcha konstantynopolski Bartłomiej mianował dwóch egzarchów dla tego kraju. Zostali nimi arcybiskup Pamfilii Daniel (Zeliński) ze Stanów Zjednoczonych i biskup Edmontonu w Kanadzie, Hilarion. Obaj posługują prawosławnym ukraińskim w tych krajach. Poinformował dziś o tym na Facebooku przewodniczący zarządu informacyjnego niekanonicznego Patriarchatu Kijowskiego abp Eustracjusz (Zoria), powołując się na sekretarza Świętego i Świątobliwego Synodu Patriarchatu Konstantynopolskiego.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) wita z zadowoleniem tę decyzję Konstantynopola i liczy na owocną współpracę z nowymi egzarchami – zapewnił arcybiskup.

Obaj hierarchowie już w 2015 pełnili obowiązki osobistych przedstawicieli patriarchy Bartłomieja podczas rozmów w sprawie zjednoczenia Kościołów prawosławnych na Ukrainie. Wielokrotnie również byli jego delegatami jako przedstawiciele Konstantynopolskiego Kościoła-Matki na różnych uroczystościach na Ukrainie, po raz ostatni, jak dotychczas, w lipcu br. podczas świętowania 1030. rocznicy chrztu Rusi-Ukrainy.

W UKP PK wyjaśniono, że mianowanie egzarchów nie oznacza utworzenia nowej jurysdykcji kościelnej w postaci egzarchatu, ale ich funkcje można porównać do urzędu ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego jednego państwa w innym. Są oni zatem raczej przedstawicielami patriarchy na Ukrainie, aby na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń w tym kraju.

W tradycji i prawodawstwie prawosławnym egzarcha jest najwyższym dostojnikiem kościelnym po patriarsze i jemu podlega. Zwykle stoi on na czele egzarchatu, a więc jednostki kościelnej o dużym zakresie samodzielności, ale w ramach Kościoła macierzystego.

Na przykład w czasach sowieckich prawosławie ukraińskie miało status egzarchatu w łonie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, a na jego czele stał metropolita Filaret z tytułem egzarchy kijowskiego i ukraińskiego, który obecnie jako patriarcha kijowski i całej Rusi-Ukrainy jest głową UKP PK.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.