Ukraiński duszpasterz: Mamy również prawo do istnienia
24 lutego 2022 | 14:06 | rm (KAI) | Radom Ⓒ Ⓟ
– Mamy swój kraj, kulturę i tradycję. Mamy prawo do istnienia – mówi pochodzący z Ukrainy ks. Igor Małysz, proboszcz greckokatolickiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, która korzysta gościnnie z kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Kazimierza w Radomiu. Diecezja radomska od kilku lat pomaga ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia.
– Walczymy o prawdę. Mamy swój kraj, kulturę i tradycję. Mamy prawo do istnienia. Dlatego trudno było słyszeć słowa o tym, że Ukraina nie zasługuje na suwerenność – mówił ks. Małysz, który był dzisiaj gościem Radia Plus Radom.
Duszpasterz greckokatolicki podziękował za wszelkie wyrazy wsparcia i solidarności, odnosząc się do niedzielnych suplikacji, które były śpiewane w kościołach. – Dziękujemy wszystkim wiernym, księżom i biskupom za modlitwę o pokój. Dziękuję wszystkim Polakom. Świat rozmawia językiem dyplomacji a Kościół językiem modlitwy. To nie tylko wołanie do Boga, ale także do ludzkich serc i do ludzkiego rozumu. Musimy rozmawiać językiem pokoju i miłości – zachęcał ks. Małysz.
Opowiada, że jego wierni po liturgii zostają w kościele i rozmawiają o sytuacji na Ukrainie. – Przeżywamy to wszystko razem z naszymi rodakami na Ukrainie. Będziemy chcieli im pomóc na różny sposób. Proszę, nie ustawajmy w modlitwie – mówił ks. Igor Małysz, który po ukraińsku modlił się dzisiaj na antenie diecezjalnej rozgłośni. Podziękował także biskupowi Markowi Solarczykowi za okazane wsparcie.
Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego została erygowana w 2020 roku. Wcześniej w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski. Członkowie parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Szkoła prowadzi zajęcia katechezy, w soboty organizowane są spotkania katechetyczne i integracyjne. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są również zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki.
Kościół radomski od kilku lat pomaga ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.