Ukraiński Kościół Greckokatolicki dziękuje Kościołowi w Polsce za wspieranie uchodźców
13 czerwca 2023 | 03:00 | tk | Lidzbark Warmiński Ⓒ Ⓟ
Wyrazy wdzięczności dla Episkopaty Polski i wszystkich katolików w naszym kraju za wspieranie uchodźców z Ukrainy przekazał w poniedziałek delegat synodu biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Bp Teodor Martyniuk MSU przemawiał podczas rozpoczętego w poniedziałek w Lidzbarku Warmińskim zebrania plenarnego KEP.
„Brawa jakie otrzymałem świadczyły o tym, że moje podziękowania zostały odebrane z radością i braterską otwartością” – powiedział biskup KAI tuż po swoim wystąpieniu.
Duchowny zaznaczył, że liczbę uchodźców ukraińskich szacuje się na około 15 milionów, z czego 8 to uchodźcy wewnętrzni zaś około 7 milionów przed rosyjską agresją schroniła się za granicę. Około 3 miliony uchodźców przyjęła Polska.
„Jesteśmy wdzięczni za to, że Polacy otworzyli drzwi swoich domów, zwłaszcza dla matek i dzieci” – powiedział bp Martyniuk. Dodał, że w wielu polskich świątyniach rzymskokatolickich sprawowane są dziś liturgie w obrządku bizantyjskim. „Emigrowanie zawsze jest zagrożone utratą wiary i wzmożonym poczuciem samotności, dlatego jest czymś bardzo ważnym to, że uchodźcy mogą się modlić wedle swojej liturgii i w swoim języku” – zaznaczył 49-letni duchowny.
Bp Martyniuk wskazał z uznaniem, że wielu polskich biskupów wsparło duchownych greckokatolickich, którzy przyjechali z Ukrainy by roztoczyć opiekę duszpasterską nad ukraińskimi uchodźcami. Obecnie wspierają oni duchownych, którzy posługiwali tu na co dzień.
Biskup pomocniczy eparchii tarnopolsko-zborowskiej zaznaczył, że wielu z tych, którzy przed rosyjską agresją na Ukrainę uważało się za niewierzących, obecnie przeżywa wewnętrzną przemianę. „Słyszałem o wielu przypadkach, kiedy to osoby niereligijne, pod wpływem wojny ale też doświadczonej w Polsce dobroci i przyjaźni zaczęły interesować się sprawami Kościoła i wiary” – powiedział bp Martyniuk. Jak ocenił, wojna wzmogła w ludziach potrzebę szukania odpowiedzi na poważne pytania, w tym o sens życia.
„Wskutek emigracji liczba wiernych w Ukrainie zmniejszyła się o ok. 20 procent, ale liczba osób uczestniczących w niedzielnych liturgiach – nie zmalała” – zaznaczył hierarcha. Dodał, że pomimo upływu ludzi wskaźnik dominicantes, to znaczy uczestników niedzielnych liturgii jest dziś nawet większy niż przed wojną. Duchowny przywołał też badania kijowskiego Centrum Razumkowa, wedle których po rosyjskim ataku z 24 lutego ub. roku Ukraińcy więcej się modlą.
Podczas zebrania KEP, którego głównym tematem jest trwający Synod na temat synodalności, bp Martyniuk podzielił się też kilkoma refleksjami nt. synodalności we wschodnich Kościołach katolickich. W rozmowie z KAI wyjaśnił, że w Kościołach tych są dwie instytucje, które są bardzo ściśle ze sobą powiązane. Pierwszą jest Synod Biskupów, który ma kompetencje legislacyjne i sądownicze – jest najwyższym trybunałem Kościoła sui iuris. Drugą instytucją jest Sobór. Należą do niego biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz osoby świeckie. Na poziomie eparchii nazywa się on Soborem eparchialnym, zaś na poziomie Kościoła – Soborem patriarszym.
Zgromadzenia Soborów – diecezjalnych i patriarszego – odbywają się co pięć lat. Sobory eparchialne przygotowują sobór patriarszy przekazując propozycje i inspiracje, które rozpatruje Synod Biskupów.
„Zwołanie przez Franciszka Synodu o synodalności odbieramy w Kościele greckokatolickim w kontekście naszego rozumienia synodalności i jako zachętę do konsultacji różnych członków Kościoła” – powiedział KAI bp Martyniuk. Zaznaczył też, że podczas europejskiego spotkania na temat synodu, jakie odbyło się w Pradze, padały propozycje dotyczące święcenia kobiet czy zmian dotyczących moralności seksualnej.
„Nasz Kościół stoi na stanowisku, że fundamenty Kościoła – dogmaty wiary, nauczanie Kościoła, soborów powszechnych i papieży – są niepodważalne” – powiedział greckokatolicki duchowny. Zaznaczył, że żaden synod nie może zmienić nauczania Kościoła, ale, jak dodał, głosy za zmianami nauczania Kościoła jednak się pojawiają, wobec czego trzeba zająć jasne stanowisko.
Głównym tematem rozpoczętego w poniedziałek w Lidzbarku Warmińskim zebrania Episkopatu jest planowane na październik XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów, w tym zapoznanie się z procesem synodalnym niektórych episkopatów europejskich. Będzie tez mowa o polskich przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz przygotowaniach do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej.
395. Zebranie Plenarne KEP zakończy się w środę po południu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.