Ukraińskie kamienie na Kopiec Pamięci i Pojednania
19 października 2009 | 16:25 | rk / ju. Ⓒ Ⓟ
Cztery symboliczne kamienie z Ukrainy przekazał na Kopiec Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek.
Ordynariusz przekazał bryły podczas spotkania z władzami miasta nad Sołą, które odbyło się w oświęcimskim zamku 16 października.
Wśród przekazanych darów są: kamień z katedry w Charkowie, która w 1938 roku została zamieniona na biuro cenzury, i którą zwróconą wiernym dopiero w 1991 roku; kamień z konkatedry w Zaporożu; kamień z cmentarza katyńskiego w Charkowie, kryjącego prochy około 4 tys. pomordowanych oficerów polskich z obozu w Starobielsku; oraz kamień z cmentarza żołnierzy armii niemieckiej z czasów II wojny światowej.
Bp Buczek zaznaczył, że Charków jest „miastem krwi, a wokół niego jest wiele mogił bezimiennych, pomordowanych przez reżim sowiecki”. „Niech te kamienie, pochodzące z miejsc, w których ginęli niewinni ludzie będą dla współczesnego pokolenia natchnieniem do budowania pokoju w świecie i sercach wszystkich ludzi na ziemi” – dodał 56-letni hierarcha.
Powstający Kopiec Pamięci – w kształcie ściętego stożka – będzie miał charakter ponadnarodowy i ponadwyznaniowy. Wśród kamieni, które będą eksponowane w sposób szczególny, znajdzie się m.in. kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 r. trafił do Auschwitz pierwszy transport więźniów.
Będą tu także kamienie z obozu koncentracyjnego Buchenwald, fragment dachówki z Nagasaki, kamienie ze ścieżki sprzed furty klasztornej w Niepokalanowie, cegły z twierdzy w Terezinie, kamień z pierwszej świątyni chrześcijan w Jerozolimie, a także fragment sklepienia Groty Zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie.
Zwieńczeniem Kopca będzie dzieło Józefa Szajny pt. „Przejście”, stanowiące symboliczne nawiązanie do przejścia od „zła”, w którym zanegowane zostały podstawowe wartości człowieka, do „dobra”, które tworzy się w oparciu o tolerancję, zaufanie i miłość.
Budowla ma stanąć między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.