UKSW pamięta o prześladowanych
23 sierpnia 2022 | 13:18 | mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek wieczorem budynek główny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozświetlił się na czerwono. W ten sposób uczelnia włączyła się w akcję wsparcia ofiar przemocy ze względu na religię i wyznanie.
Inicjatywa, w której obok UKSW, wzięły udział liczne urzędy oraz instytucje kultury, zwieńczyła obchody Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Decyzją ONZ jest on obchodzony od 2019 roku.
– Włączamy się w tę międzynarodową inicjatywę, aby uwrażliwiać na trudną sytuację chrześcijan w świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnieść świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania – podkreśla rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.
Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych religii, ale aż 80 proc. z nich stanowią chrześcijanie. W Polsce w ostatnich dwóch latach odnotowano blisko 500 przypadków naruszenia wolności sumienia i religii w stosunku do wyznawców tej religii.
Iluminację gmachu UKSW przy ul. Dewajtis przygotowało Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, które na naszej Uczelni działa od 2020 r. Ośrodek monitoruje przestrzeganie wolności religijnej w Polsce i w państwach, w których ten problem jest największy. Centrum prowadzi także interdyscyplinarne badania naukowe, których celem jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej w poszczególnych krajach.
W działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW wykorzystywane jest doświadczenie historyczne Polski w promowaniu tolerancji wobec mniejszości etnicznych, a także wkład Polaków w budowanie społeczeństw otwartych na dialog oraz współpracę międzyreligijną i międzykulturową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.