UKSW: plebiscyt ekologiczny „Wspólna zielona przyszłość” rozstrzygnięty
12 stycznia 2023 | 20:21 | kdom, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Gminy Ostrów Mazowiecka oraz Izabelin, a także firma Inventia Sp. z o.o. znalazły się w gronie laureatów plebiscytu ekologicznego UKSW „Wspólna zielona przyszłość”. Konkurs zorganizowano we współpracy z władzami rządowymi i samorządowymi oraz partnerami biznesowymi i ekologicznym ruchem katolików świeckich. W czwartek odbyła się gala finałowa plebiscytu.
Dyrektor Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW prof. dr hab. Jacek Tomczyk wskazał, że najlepsze efekty działań na rzecz środowiska przynosi współpraca. – Dlatego nasz plebiscyt ma za zadanie promować i integrować różne środowiska, które wspólnymi siłami troszczą się o przyszłość naszego kraju – powiedział.
Najlepsze projekty nagrodzone
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: badania naukowe (z trzema podkategoriami), samorząd (z dwoma podkategoriami) oraz technologia. W tej ostatniej nagrodę za opracowanie innowacyjnego systemu kontroli warunków glebowych w uprawach przy wykorzystaniu bezprzewodowej transmisji danych otrzymała firma Inventia Sp. z o.o.
W kategorii Samorząd/Gminy wiejskie nagrodę otrzymała gmina Izabelin w uznaniu za nowatorskie działania związane z ograniczeniem ilości odpadów i gospodarowanie nimi oraz promowanie gospodarki cyrkularnej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała gmina Jednorożec za promowanie solidarności lokalnej w zakresie realizacji projektów ekologicznych.
W kategorii Samorząd/Gminy pozostałe nagrodę zdobyła gmina Ostrów Mazowiecka za wartościowy projekt przyczyniający się do poprawy efektywności energetycznej oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej na terenie gminy. Z kolei za promocję zielonej infrastruktury oraz ochronę środowiska ludzkiego, zdrowia i jakości życia wyróżnienie otrzymała gmina Miasto Mława.
W kategorii Badania naukowe/Prace pracowników naukowych lub dydaktycznych nagroda trafiła do dr. inż. Macieja Thomasa, dr. inż. Przemysława Drzewicza, mgr. inż. Angeliki Więckol-Ryk oraz dr. Balamurugana Panneerselvama za opracowanie innowacyjnej metody wykorzystywania żelazianu potasu do oczyszczania ścieków w myjniach samochodowych.
W kategorii Badania naukowe/Prace doktorskie za propozycję ekologicznej metody ograniczania wzrostu grzybów fiotopatogennych przez drożdże nagrodę zdobyła dr inż. Izabela Podgórska-Kryszczuk, zaś w kategorii Badania naukowe. Prace licencjackie i magisterskie za przedstawienie znaczenia edukacji ekologicznej w dobie kryzysu energetycznego nagrodzona została Sylwia Chorchos. Wyróżnienie w tej kategorii Mateusz Adam Baluk za propozycję nanotechnologicznej metody inaktywacji szczepów bakterii.
„Wspólna zielona przyszłość”
Plebiscyt „Wspólna zielona przyszłość” to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody. Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska i klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.
Zgłoszone projekty ocenione zostały przez kapitułę konkursową, w której skład weszli wybitni naukowcy z kilku polskich ośrodków badawczych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i klimatu.
– Doświadczenia ostatnich dni pokazują dobitnie, że zmagamy się z kryzysem ekologicznym, który wymaga pilnej interwencji. Dlatego Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska podejmuje różne inicjatywy, na przykład program animatorów Laudato Si’ czy program Zielone Parafie, które promują świadomość ekologiczną zarówno wśród katolików, jak i wszystkich mieszkańców naszej planety Środowiska chcemy inspirować i mobilizować wspólnotę katolicką do troski o nasz wspólny dom i działań na rzecz sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej – podkreśla Piotr Abramczyk, prezes zarządu Fundacji GCCM Polska-Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.
– Każda inicjatywa, która zmierza do tego, aby szukać możliwości ekologicznego oddziaływania na środowisko i oszczędzania materiałów jest bardzo bliska naszemu sercu i jest spójna z działalnością Fortum. Dlatego angażujemy się w projekty, takie jak plebiscyt ekologiczny, aby doceniać inicjatywy zmierzające do oszczędzania energii i redukcji emisji CO2 – mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska, partner plebiscytu.
Kryzys energetyczny a ekologia
Ogłoszeniu laureatów i wręczeniu nagród towarzyszyła prezentacja badań „Opinie i wiedza katolików o zmianach klimatu” oraz panel dyskusyjny „Kryzys energetyczny a ekologia”.
Uczestnicy panelu: prof. dr. inż. Krzysztof Biernat, dr hab. Andrzej Kulczycki, dr Kinga Makuch, prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki oraz Piotr Górnik, prezes Zarządu Fortum Power and Heat Polska zastanawiali się nad tym, czy energetyka jądrowa w Polsce jest bezpiecznym rozwiązaniem kryzysu energetycznego w Polsce. Ocenili też przyszłość energetyki węglowej i szanse związane z odnawialnymi źródłami energii, jako alternatywą dla energetyki jądrowej.
Eksperci podkreślali m.in., że inwestycje w energię odnawialną to trwający już od dawna lat trend ogólnoświatowy. Włączają się weń także te państwa, które – jak choćby Chiny – do niedawna jeszcze inwestowały głównie w budowę elektrowni węglowych, jednak z powodu kończących się źródeł złóż „czarnego złota” i rosnących cen jego importu musiały zmienić strategię. Nie bez wpływu na to jest też wojna na Ukrainie wywołana rosyjską agresją i związany z tym kryzys energetyczny, który zmusza do tworzenia zdecentralizowanych i bardziej ekologicznych systemów pozyskiwania energii, obok trwałych inwestycji jakimi są elektrownie atomowe. Także Polska stoi w obliczu takich zmian i musi postawić na energię odnawialną, ułatwiając w zakresie prawa i infrastruktury tworzenie farm wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznych, nawet przy niechętnym do tych rozwiązań stosunku wielkich firm energetycznych. Kryzys energetyczny może więc oznaczać dla Polski albo wielką zapaść gospodarczą, albo olbrzymią technologiczną szansę.
Krzysztof Jodłowski ze Światowego Ruchu na Rzecz Środowiska wskazał, że pozytywny stosunek do ochrony środowiska i klimatu coraz silniej przekłada się na działania promujące rozwiązania proekologiczne w obszarze nauki, technologii czy dobrych praktyk jednostek samorządu terytorialnego.
Premiera filmu „The Letter”
Zwieńczeniem gali plebiscytu ekologicznego „Wspólna zielona przyszłość” była premiera filmu dokumentalnego „The Letter”, w którym wystąpił papież Franciszek. Film jest historią kilkorga aktywistów ekologicznych, którzy podróżują do Rzymu, aby porozmawiać z Ojcem Świętym o przesłaniu, jakie niesie jego encyklika „Laudato Si’”. Podczas tego wyjątkowego spotkania katolików-ekologów z papieżem poznamy osobistą historię Franciszka, o której nie wspominali dotąd biografowie Biskupa Rzymu.
Galę uświetnił występ zespołu Moribaya w międzynarodowym składzie artystów, pasjonatów i podróżników z Polski, Burkina Faso, Australii i Ukrainy.
Plebiscyt ekologiczny organizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem plebiscytu jest Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oraz m.in. firma energetyczna Fortum. Patronami medialnymi plebiscytu są TVP3 Warszawa oraz magazyn Biznes & Ekologia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.