UKSW rozszerza ofertę studiów teologicznych po angielsku
15 maja 2022 | 07:00 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Już nie tylko studenci z Afryki ale również z Azji i Oceanii korzystać będą w tym roku ze studiów teologicznych prowadzonych w języku angielskim na wydziale Teologicznym UKSW. Tegoroczną nowością będzie też 9 – miesięczny anglojęzyczny kurs formatorów, przeznaczony dla osób, które po studiach na UKSW będą formować innych w krajach swego pochodzenia. Obie zmiany związane są z podpisaną w tym roku umową między Wydziałem Teologicznym UKSW a Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Rzymie. Jak podkreśla kierownik teologicznych studiów anglojęzycznych, ks. prof. Marek Tatar, rozwój tych studiów jest niezwykle ważny nie tylko dla osób, które mogą z nich korzystać ale również dla samej uczelni.
Jak informuje ks. prof. Marek Tatar, prodziekan Wydziału Teologicznego UKSW i kierownik studiów w języku angielskim, pierwsi studenci rozpoczęli edukację w roku akademickim 2015/2016.
Zorganizowane zostały we współpracy z międzynarodową organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie z dużym udziałem przewodniczącego jej polskiej sekcji, ks. prof. Waldemara Cisło, w odpowiedzi na potrzeby, które pojawiły się w krajach misyjnych, zwłaszcza w Afryce.
– Pojawiły się prośby i pytania, czy księża z tych krajów mogliby u nas studiować teologię – opowiada ks. prof. Tatar. Jak dodaje, nie bez znaczenia w tym kontekście jest zapewne fakt, że teologia na UKSW uprawiana jest w sposób ortodoksyjnie katolicki, z naciskiem na dobry i systematyczny wykład.
– Do tej pory to my korzystaliśmy często ze studiów zagranicznych – w Rzymie, w USA, Kanadzie, Anglii czy w Niemczech. Doszliśmy do wniosku, że przyszedł czas, by oddać trochę Kościołowi z tego, co otrzymaliśmy – zaznacza. – Okazało się, że mamy grono profesorów, którzy mogą profesjonalnie prowadzić studia specjalistyczne w języku angielskim. Pojawili się pierwsi kandydaci i studia zaczęły się systematycznie rozwijać – relacjonuje.
Rozpoczęto od podstawowych specjalności, jak teologia dogmatyczna, moralna i fundamentalna. Stopniowo dodawane były kolejne – nauki biblijne, teologia duchowości, teologia pastoralna, liturgika, katechetyka itp. – Obecnie w ramach tych studiów oferujemy już niemalże pełną gamę specjalności – informuje ks. prof. Tatar.
Pierwszymi studentami byli księża z krajów afrykańskich. W większości posiadali już bakalaureat. Zależało im, by podjąć studia specjalistyczne i uzupełnić je o magisterium, a następnie rozpocząć studia doktoranckie.
Poza nielicznymi, którzy z uwagi na ogromne potrzeby w swoich diecezjach musieli wrócić wcześniej, większość z nich podjęła studia doktoranckie. Jeśli chodzi o absolwentów ośmiu zakończyło studia obroną pracy magisterskiej, dwudziestu jeden – obroną licencjatu natomiast dziewięciu – obroniło doktoraty. – Ci, którzy opuścili mury naszej uczelni okazali się też jej znakomitymi ambasadorami – podkreśla ks. prof. Tatar.
Warto podkreślić, że do grona studentów zagranicznych zaczęli stopniowo dołączać też studenci z Polski, zainteresowani nauką w języku angielskim a także studenci z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii, również świeccy, którzy nie są już zależni od stypendiów oferowanych przez PKWP.
Studia teologiczne w języku angielskim na UKSW rozwijają się bardzo dynamicznie. W tym roku podpisana została umowa między Wydziałem Teologicznym UKSW a Papieskimi Dziełami Misyjnymi w Rzymie. Na mocy tej umowy ze studiów korzystać będą mogli nie tylko studenci z Afryki ale również z Azji i Oceanii. Studia służyć mają zwłaszcza osobom z krajów, w których mniejszości religijne doświadczają dyskryminacji i przemocy.
– Spectrum zaczyna się bardzo mocno poszerzać. Nowych zgłoszeń jest wiele. Są to ciekawe zgłoszenia, np. w tym roku mamy jednego kandydata z Królestwa Bhutanu – zaznacza ks. Tatar.
Tegoroczną nowością będzie też 9-miesięczny kurs formatorów organizowany dla studentów studiów anglojęzycznych na UKSW. Rozpocznie się w październiku br. Realizowany będzie na mocy umowy z PDM na podstawie autorskiego programu opracowanego przez ks. Tatara. Jak wyjaśnia kapłan, wielu absolwentów studiów anglojęzycznych na UKSW po ich ukończeniu wraca do swoich diecezji by formować innych. Pełnią np. funkcje rektorów seminariów, wychowawców, prefektów czy ojców duchownych. – Zależałoby nam, by dać im nie tylko przygotowanie intelektualne ale również narzędzia do tego, by mogli się stać dobrymi formatorami, np. młodych kandydatów do kapłaństwa – stwierdza ks. Tatar.
Jak podkreśla, dalsze umiędzynarodowianie studiów to bardzo ważne zadanie, nie tylko z perspektywy zagranicznych studentów, którzy mogą korzystać z nauki ale również z perspektywy uczelni. – Dzięki temu Uniwersytet staje się rozpoznawalny, zyskuje markę. Okazuje się, że jesteśmy w stanie coś innym zaoferować i mamy bogaty dorobek, który wpisuje się nie tylko w działania Kościoła katolickiego w Polsce ale służy w Kościele powszechnym, na całym świecie – zaznacza.
Jego zdaniem jest to również istotne z uwagi na możliwość otwarcia bardzo interesujących przestrzeni badawczych, czego przykładem może być broniona ostatnio na UKSW, niezwykle ciekawa praca z zakresu sakramentologii, która analizowała problem małżeństwa katolickiego w kontekście zwyczajów małżeńskich afrykańskiego plemienia Alur.
Obecnie w pracę na studiach anglojęzycznych zaangażowany jest zespół 16 wykładowców. Studiuje tam kilkunastu studentów zagranicznych oraz studenci z Polski. – Trudno przewidzieć jakie będą te statystyki, zwłaszcza, jeśli nasza propozycja będzie trafiała do zainteresowanych. Jesteśmy w każdym razie bardzo otwarci na rozwój tych studiów – podkreśla ks. Tatar. Jak zaznacza, na razie uczelnia skoncentrowana jest na rozwijaniu studiów teologicznych w języku angielskim. Niewykluczone jednak, że w przyszłości podjęte zostanie tez nauczanie w języku hiszpańskim, co otworzy szersze perspektywy dla studentów teologii z wielkiego obszaru Ameryki Południowej.
Więcej informacji na temat studiów znaleźć można na stronie: theologyinenglish.uksw.edu.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.