Drukuj Powrót do artykułu

“Uliczny Patrol Medyczny” udzielił od września pomocy prawie 200 bezdomnym

10 lutego 2018 | 10:51 | Warszawa / Caritas Polska, pgo / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Randy Jacob / Unsplash

Od końca września u.r. do końca stycznia 2018 r. radiowóz z emblematami Straży Miejskiej, Caritas i Lekarzy Nadziei (czyli tzw. „Uliczny Patrol Medyczny”) 16 razy ruszał do potrzebujących. Dotarł w tym czasie do 130 różnych lokalizacji, w których przebywali bezdomni. Ratownicy medyczni uczestniczący w patrolach, udzielili porad 119 osobom, a 199 bezdomnym zapewnili pomoc medyczną na miejscu.

Wielu spośród bezdomnych zostało skierowanych do przychodni Lekarzy Nadziei i skorzystało z dalszej pomocy specjalistycznej. Wśród osób bezdomnych, przebywających poza schroniskami, najwięcej było interwencji chirurgicznych, ortopedycznych, kardiologicznych i internistycznych. Wśród pacjentów jest już kilku obcokrajowców z Ukrainy, najprawdopodobniej będzie ich przybywać.

Wobec rosnącego zainteresowania tego typu pomocą, w styczniu zwiększona została częstotliwość wyjazdów „Ulicznego Patrolu Medycznego”. Do wolontariuszy – ratowników z przychodni Lekarzy Nadziei, Piotra i Weroniki – dołączył zespół ratowników pracujących w warszawskiej Straży Miejskiej.

Czytaj także: Wkrótce kierunek lekarski na UKSW

W styczniu dwoje bezdomnych zawarło ślub, na którym świadkami byli członkowie patrolu Straży Miejskiej, wyspecjalizowanego w docieraniu do „tych, których nie widać”.

„Uliczny Patrol Medyczny” jest całorocznym projektem Caritas Polska, Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, wzorowanym na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich. Utrzymywany jest z ofiarności osób, którym nieobojętny jest los osób bezdomnych, którzy znaleźli się w najtrudniejszym z życiowych kryzysów, walczą z samotnością, uzależnieniami, brakiem nadziei, degradacją życiową i nie zawsze wygrywają.

Jesienią i zimą wraz ze Strażą Miejską m. st. Warszawy prowadzona jest wspólna akcja na rzecz bezdomnych przebywających poza schroniskami „Trochę ciepła dla bezdomnego” i stały program wychodzenia z bezdomności dla młodych „Damy radę!”.

Aby wesprzeć programy pomocy bezdomnym prowadzone przez Caritas, można wysłać SMS na numer 72052 o haśle „ZIMNO”, „PATROL” oraz „DAMY RADĘ”. Wpłaty można również dokonywać na konto podane na stronie www.pomagam.caritas.pl: na „Uliczny Patrol Medyczny”, „Trochę ciepła dla bezdomnego” oraz na program wychodzenia z bezdomności dla młodych „Damy radę”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

05 lutego 2018 12:37

Ludzie z Góry Tabor

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.