UNICEF: rok 2018 tragiczny dla dzieci w Syrii
12 marca 2019 | 09:17 | mip (KAI/UNICEF) / pw | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Obecnie istnieje przekonanie, że konflikt w Syrii zbliża się ku końcowi. To nie jest prawda – podkreśla dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore w przesłanym KAI oświadczeniu. Według ONZ w niektórych regionach kraju życie i zdrowie dzieci jest w takim samym stopniu zagrożone, jak przez osiem ostatnich lat wojny.
Tylko w 2018 r. zostało zabitych w Syrii 1106 dzieci. To najwyższa liczba od początku konfliktu. – Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa – podkreśla Henrietta Fore.
Wyjaśnia, że obecnie główną przyczyną wypadków wśród dzieci w całym kraju są wybuchy min. W ubiegłym roku 434 najmłodszych zginęło lub zostało rannych na skutek eksplozji niewybuchów. Rekordowo wysoka była również liczba ataków na szkoły i ośrodki medyczne – aż 262.
– Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni zostało zabitych 59 dzieci. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tys. ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów – wymienia dyrektor generalna UNICEF.
Konflikt w Syrii dotknął także kraje sąsiednie. Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa.
UNICEF przypomina wszystkim stronom konfliktu oraz społeczności międzynarodowej, że to właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę. – Ponawiamy apel do wszystkich stron konfliktu oraz do tych, którzy mają na nie wpływ, aby postawić dobro dzieci i ich ochronę na pierwszym miejscu, niezależnie od tego, kto kontroluje dany obszar kraju. Ponawiamy także apel o bezwarunkowy i bezpieczny dostęp do rodzin potrzebujących pomocy oraz o trwałą poprawę ich sytuacji. Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa – czytamy w oświadczeniu.
Organizacja prosi także o hojne wsparcie syryjskich dzieci. – Pomoc finansowa jest niezbędna, aby UNICEF mógł nadal nieść pomoc, ratować życie i zdrowie dzieci oraz ich rodzin w Syrii i w całym regionie – apeluje Henrietta Fore. Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.
UNICEF od początku konfliktu niesie pomoc w Syrii i w krajach ościennych, aby zapewnić dzieciom podstawową opiekę medyczną, edukację, ochronę i żywność.
UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.