Drukuj Powrót do artykułu

UNICEF skuteczny w walce przeciwko rekrutowaniu dzieci-żołnierzy

23.02.2017 , Paryż / ts (KAI) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) odnotował sukces w walce z zaciąganiem do wojska dzieci-żołnierzy. W ciągu minionych 10 lat z regularnych wojsk i grup zbrojnych udało się zwolnić 65 tysięcy dzieci – poinformowano 21 lutego w Paryżu. Dyrektor UNICEF Anthony Lake zwrócił jednocześnie uwagę, że w dalszym ciągu pilnej pomocy potrzebują tysiące dzieci-żołnierzy.

Według danych Funduszu od 2013 roku ok. 17 tysięcy dzieci wcielono do wojska w Południowym Sudanie i ok. 10 tysięcy w Republice Środkowoafrykańskiej. Sytuacja jest też problematyczna w Nigerii oraz krajach sąsiedzkich. Tylko w ubiegłym roku w tym regionie terrorystyczne ugrupowanie islamskie Boko Haram zwerbowało w swoje szeregi prawie dwa tysiące dzieci.

ONZ-owska organizacja posiada też dokumentację podobnych przypadków w Jemenie, gdzie od marca 2015 roku, a więc od wybuchu tam wojny domowej, do wojska wcielono 1500 dzieci.

W 2007 roku w stolicy Francji przedstawiciele 58 państw uchwalili tzw. „zasady paryskie”, mające na celu walkę z procederem wcielania do wojska nieletnich żołnierzy. Dokument stanowił aktualizację „zasad z Kapsztadu” z 1997 roku, które były pierwszym programem międzynarodowym, dotyczącym „demilitaryzacji” dzieci-żołnierzy i przywracania ich do życia w społeczeństwie. „Zasady paryskie” przyjęło dotychczas 105 krajów.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 lutego 2017 10:50

Caritas zaprasza do udziału w Jałmużnie Wielkopostnej

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.