Uniejów – ukoronowanie wizerunku Piety z 1420 roku
02 czerwca 2024 | 10:00 | dziar | Uniejów Ⓒ Ⓟ
Biskup kielecki Jan Piotrowski w pierwszym dniu czerwca nałożył korony na wizerunek Piety datowany na 1420 rok, czyli na skronie Maryi i Jej Syna w ołtarzu głównym w kościele w Uniejowie. Pieta w uniejowskim kościele odbiera cześć ponad 600 lat.
Uroczystość, która zgromadziła wielu wiernych odbywała się przy ołtarzu polowym. Mszy św. – wyjątkowej w dziejach sanktuarium MB Bolesnej w Uniejowie, przewodniczył bp Jan Piotrowski, który wygłosił także homilię. Mówił w niej m.in. o miejscu i roli Matki Bożej w historii zbawienia, o kulcie maryjnym i czci, jaką Maryja odbiera od wieków w Uniejowie. Przypomniał, że 15 IX 2020 r. w odpust parafialny został odczytany specjalny dokument papieża Franciszka z błogosławieństwem dla parafii, za 600 lat obecności Matki Bożej.
– Dzięki mocy Ducha Świętego pod Jej dziewiczym sercem poczęło się nowe życie, a z tym życiem narodziła się nadzieja naszego odkupienia. Bóg, który jest miłością, tą miłością dzieli się z każdym człowiekiem. Odkupieńcza misja Jezusa Chrystusa dokonała się w czasie. W tej pełnej miłości misji towarzyszyła Mu Jego Matka wraz z Józefem – mówił biskup kielecki. Przypomniał, że to Ona, we wszelkich okolicznościach, trwała wiernie przy Jezusie.
Biskup odniósł się także do współczesności. – Niemym głosem Jej bolejącego serca były matczyne łzy, a te pojawiają się również i w oczach współczesnych matek – kiedy dzieci nie słuchają, nie szanują rodziców i wybierają złą drogę – zauważył bp Piotrowski. – Nawet jednak jeśli boleje serce matki, to nie przestaje ona kochać swoich dzieci. Gdyby było inaczej, nie byłoby Maryi na drodze krzyżowej, ani u stóp krzyża. To właśnie wtedy wypełniła się jej wierność Jezusowi – podkreślał.
Bp Piotrowski zaznaczył, że „Maryja jest dana wszystkim bez wyjątku”, dzięki czemu ma tyle nazw i wezwań, mówił także o znaczeniu sanktuariów.
– Życzę, abyście byli godni obecności Maryi, która jest z wami 600 lat – powiedział na koniec bp Jan Piotrowski.
Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Kazimierz Perz, proboszcz i kustosz sanktuarium w Uniejowie, parafia ma wybitnie maryjny rys. – Zawdzięcza go prawdopodobnie bożogrobcom miechowskim, czcicielom MB Bolesnej, którzy byli tutaj kilkaset lat. Mamy dużo spotkań maryjnych, np. w soboty, od lat jesteśmy związani z sanktuarium w Medjugorie – mówi.
Pani Jola z Sosnowca wraz z mężem przyjechała na koronację, ale w Uniejowie jest nie pierwszy raz. – Poznałam pielgrzymów z Uniejowa w Medjugorie i tak nasza „przyjaźń” się zaczęła. Nie mogłam nie być na tej uroczystości, tym bardziej, że mam Matce Bożej za co dziękować, a konkretnie za dar zdrowia, po ciężkiej operacji – podkreśla w rozmowie z KAI.
Uniejowska Pieta została wykonana z jednego grubego pnia drzewa lipowego, liczącego w chwili jej powstawania ponad 500 lat, a jej fundacja łączy się z aktywnością bożogrobców i ich pobożnością maryjną. Skuteczność Jej orędownictwa poświadczają liczne wota oraz fakt powołania w 2015 r. w Uniejowie przez bp. Jana Piotrowskiego – sanktuarium MB Bolesnej. Wcześniej, bo w 2000 r. rzeźba była prezentowana w Muzeum Narodowym w Kielcach podczas wystawy „Ornamneta Ecclesiae. Sztuka sakralna diecezji kieleckiej”.
Akt koronacji Piety poprzedziły rekolekcje parafialne prowadzone przez ks. dr. Jana Jagiełkę. Korony dla Maryi i Jej Syna ufundowali parafianie. Ich tworzywo to pozłacane srebro, z dekoracją z pereł i kamieni szlachetnych.
Ołtarz główny, gdzie znajduje się Pieta, jest także miejscem kolejnego dzieła sztuki – obrazu Chrystusa Ukrzyżowanego z ok. 1510 r. Namalowany na desce powstał w pracowni Mikołaja Czarnego w Krakowie. Obraz oraz Pieta otoczone są pilastrami z dekoracyjnymi motywami barokowymi. Na zasuwie zabezpieczającej te dzieła sztuki jest obraz Matki Bożej Różańcowej z XIX wieku.
Najwcześniejsza wzmianka pisana o Uniejowie pochodzi z l. 1166 – 1186 – wioska została wymieniona w dokumencie biskupa krakowskiego Gedka Gaudentego. Tę informację wzmiankuje również Jan Długosz w Liber beneficiorum. Kolejne pochodzą ze źródeł Bożogrobców, którzy od XIII wieku do 1819 r. byli gospodarzami parafii. Świątynia w Uniejowie stała już w 1325 r. Nowy, murowany kościół został wybudowany w Uniejowie przed 1421 r. Wówczas zyskał on swe bezcenne dzieła i obiekty kultu: rzeźbę Matki Bożej Bolesnej (ok. 1420) i obraz Ukrzyżowania (ok. 1515). W ostatnich latach świątynia w Uniejowie przechodzi liczne remonty i renowacje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.