Unijne wsparcie dla zabytkowego kościoła w Jedlni koło Radomia
12 marca 2010 | 14:04 | rm Ⓒ Ⓟ
Zabytkowy kościół św. Mikołaja w Jedlni koło Radomia otrzymał unijne dofinansowanie. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego. Całość prac będzie kosztować 3,8 mln złotych, przy czym wsparcie unijne wyniesie prawie 3 mln złotych. Dzisiaj w kurii diecezjalnej w Radomiu odbyło się podpisane umowy z udziałem władz Mazowsza i parafii. W ramach projektu ma także powstać szlak związany z postacią Władysława Jagiełły.
Proboszcz parafii ks. Janusz Smerda nie ukrywa, że rozpoczęcie prac bez podpisanej umowy było ryzykowne. – Ale dzisiaj mamy już wykonanych 60 procent wszystkich prac, ponadto mieliśmy zapewnienie władz Mazowsza, że otrzymamy wsparcie – mówi ks. Smerda. Z kolei członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz podkreślił, że celem projektu ma być stworzenie produktu turystycznego południowego Mazowsza. – Remontujemy nie tylko zabytek sakralny, ale także tworzymy szlak turystyczny związany z postacią Władysława Jagiełły, bowiem król Polski często przebywał w Jedlni – poinformował Piotr Szprendałowicz.
Konserwacji zostaną poddane również zabytki ruchome. Na przykład w jednej z krucht wykonana zostanie sala poświęcona pamięci Władysława Jagiełły. Zagospodarowane zostanie także otoczenie kościoła, na którym powstanie skwer Jagiełły, bowiem 10 lipca w Jedlni odbędą się obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. To właśnie w tej miejscowości często przebywał król Polski, polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej. Na mapie Polski z XIV wieku zaznaczona jest miejscowość Jedlno – znajdował się tu królewski folwark łowiecki. Ponadto Jagiełło ufundował w Jedlni pierwszy drewniany kościół, w miejscu którego znajduje sie obecny murowany zabytek sakralny, nawiązujący do architektury włoskiego renesansu.
Wszystkie prace mają się zakończyć w najbliższych miesiącach, bowiem centralne obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem na Mazowszu odbędą się 10 lipca w Jedlni. Tego dnia zostanie odsłonięty pomnik polskiego króla i otworzona Panorama Jedlnieńska. Z kolei 15 sierpnia odbędą się śluby grunwaldzkie, a pary z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec odnowią swoje małżeńskie zobowiązania, budując nowy kształt zjednoczonej duchowo Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.